Які будівельні професії у майбутньому будуть поширені?

Будівельні професії у майбутньому.

Експерти спробували передбачити майбутнє будівництва. Чи вдалося це їм?

Зміни у світовій будівельній індустрії відбуваються стрімко. Нещодавно в мережі з’явилася інформація про те, що в Дубаї на 3D принтері роздрукували цілий будинок. Виявляється, інновації зовсім поруч. Яким бачиться найближче майбутнє будівельної галузі?

Задуматися про це допомагає цікава робота, яку видали в Європейській школі управління «Construction-Building» — «Погляд на нові професії». У ньому фахівці постаралися передбачити, які зміни відбудуться в різних галузях економіки в найближчому майбутньому, якими навичками та компетенціями повинні володіти працівники, щоб відбутися на ринку праці. Однією з таких галузей є будівництво.

Будинки з конструктора

На думку авторів, ця галузь відноситься до одних з найбільш консервативних. Зміни тут відбуваються повільно, проте все одно сучасні тенденції беруть своє.

Зокрема, з’являються нові будівельні матеріали, які забезпечують більший комфорт, екологічність приміщень і економічність їх експлуатації. Наприклад, інноваційний напівпрозорий бетон робить будинок більш світлими, «живе» скло регулює рівень кисню в квартирі і забезпечує повітрообмін із зовнішнім світом і т. д.

Ще одна тенденція найближчих років — елементи, з яких будуються будівлі, будуть конструюватися не на заводах, а на будмайданчиках.

Крім того, буде розвиватися ринок «розумних» будинків, тобто будівель, які створюються під конкретного замовника і обладнані сучасними цифровими технологіями.

Завдання майбутнього

Які ж напрямки в будівництві автори вважають найбільш перспективними?

По-перше, все, що пов’язано з цифровими технологіями. Це проектування і підготовка виробництва за допомогою сучасних комп’ютерних програм, оснащення квартир і офісів всілякими сучасними девайсами, щоб створити єдину цифрову середу приміщення, а також дистанційне управління будівництвом.

По-друге, будуть активно змінюватися будівельні матеріали. Наприклад, повинні з’являтися матеріали з розробленими властивостями для конкретного проекту або серій проектів, з’явиться можливість будувати будинки з переробленого ґрунту та відходів виробництва.

Великою перевагою таких працівників стане володіння програмуванням, вміння керувати роботами, екологічне творче мислення. Словом, майбутній будівельник повинен володіти широким спектром навиків.

Ці напрями потребують принципово інших фахівців, які володіють системним мисленням, навичками управління проектами, та вміють працювати в умовах невизначеності.

На думку авторів дослідження, вже до 2020 року такими незамінними працівниками стануть:

  • спеціаліст по перебудові та посиленню старих будівельних конструкцій — це спеціально навчена людина, яка буде оцінювати, наскільки будівля застаріла, і шукати нові рішення, за допомогою яких сучасних технологій її можна відновити (це особливо важливо при реконструкції будівель в історичних центрах міст);
  • фахівець з модернізації будівельних технологій — той, хто може використовувати нові матеріали при реконструкції будівель, застосовувати сучасні рішення при проектуванні всіх комунікацій всередині будинку;
  • виконроб-вотчер — фахівець, який буде здатний оцінювати, як йде будівництво, і виправляти недоліки процесу, фактично не виходячи з офісу, застосовуючи цифрові технології;
  • BIM (Building Information Modeling) -менеджер-проектувальник — ця професія витребувана вже зараз (такий фахівець працює над повним життєвим циклом споруджуваного будинку і розглядає будівлю і все, що до неї належить, як єдиний об’єкт);
  • проектувальник доступного середовища — облаштовує простір в будинку і навколо з урахуванням можливостей дітей, пенсіонерів та людей з обмеженими можливостями;
  • Еко-аналітик в будівництві — аналізує об’єкт з точки зору його впливу на навколишнє середовище, консультує компанії для вибору найменш шкідливих впливів на навколишнє середовище.

На думку авторів роботи, в будівництві під ударом знаходяться кошторисники. Їх завдання будуть виконувати комп’ютерні програми, число таких фахівців буде знижуватися. Ті ж, хто залишаться в професії, швидше, будуть контролювати роботу програм, які будуть за них розраховувати кошториси.

А після 2020 року з’являться ще дві цікаві професії: проектувальник 3D-друку в будівництві та архітектор «енергонульових» будинків. Останній буде проектувати енергетично автономні будинки за рахунок використання енергоефективних матеріалів і мікрогенерації енергії.

Не ясно майбутнє і такої професії, як архітектор. Їх поступово витіснятимуть містобудівники і BIM-менеджери.

Реальна робота або наукова фантастика?

Що ж таке — «Погляд на нові професії»? Чи це дійсно робота, пророкує майбутнє, чи все-таки чтиво на кшталт науковій фантастиці?

Однозначно відповісти на цей запитання не можна. З одного боку, всі технології майбутнього, про які йдеться в атласі, такими є тільки для нас. На заході багато хто з них уже застосовуються з десяток років, а значить, рано чи пізно з’являться у нас.

З іншого боку, наше будівництво настільки консервативне, що інноваціям пробитися на ринок досить складно. Тому прогнозувати, що вище перелічені професії заповнять ринок у найближчі роки, звичайно можна, але стверджувати, що саме так і буде, мабуть, передчасно. На це буде потрібна перебудова будівельних і технічних вузів, пристойні інвестиційні вливання в будівельну галузь, та актуалізація нормативної бази.

Швидше за все, «Погляд на нові професії» — це спроба показати нинішнім випускникам шкіл та їх батькам, на що можна орієнтуватися при виборі професії, адже аналіз проведено не тільки для будівництва, але і ще 24 галузей економіки. Але чи реально ці професії витребувані — це поки питання.


7 коментарів

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *