Як почистити криницю?

Як почистити криницю?

Власники підземних джерел періодично постають з проблемою засмічення свердловин мулом або глиною. Неправильне чищення криниці призводить зазвичай до забруднення води, а під впливом несприятливого середовища можуть утворюватися шкідливі бактерії.

Тому підходити до цього питання потрібно з повною відповідальністю і знанням справи. Для цього потрібно залучити фахівців або виконати роботу самостійно.

Ознаки забруднення криниці

Насамперед, варто визначити, коли дійсно колодязь потребує очищення. Фактори, що свідчать про термінове проведення очисних робіт:

 • після фільтрації вода залишається каламутною;
 • при падінні динамічного і статичного рівня;
 • у разі виявлення на поверхні маслянистої плівки;
 • при появі неприємного запаху.

Якщо був зафіксований хоча б один з перерахованих випадків, необхідно терміново провести очищення. Затягувати не варто, адже від якості води залежить робота життєво важливих органів людини і її здоров’я.

Причини забруднення води в колодязі

Періодично відбувається замулювання дна. Це відноситься до природних процесів. Але в разі почастішання зниження якості води, варто провести дослідження на предмет виявлення механічної причини. Серед найпоширеніших наступні:

 • розгерметизація швів, внаслідок якої частинки ґрунту засмічують джерело;
 • попадання сонячного світла, що провокує розмноження мікроорганізмів і потемніння питної рідини;
 • активізація процесу корозії металевих елементів свердловини, внаслідок чого настає пожовтіння води;
 • попадання в джерело органічних речовин, які розкладаються у вологому середовищі і сприяють утворенню зелені в рідині.

Також варто розглянути варіант близького розташування септиків або зливних ям. Дані споруди не повинні знаходитися у безпосередній близькості з колодязем.

Способи очищення криниці

Роботи можна здійснюватися вручну або механічним методом з використанням обладнання. Основні етапи включають наступні дії:

 • викачування води;
 • чищення внутрішніх стінок кілець колодязя;
 • заміна придонного шару;
 • очищення внутрішніх поверхонь за допомогою хімічних речовин;
 • додавання миючих речовин в заповнену шахту;
 • промивка фільтрувальної системи або повна її заміна.

Спосіб очищення колодязя вручну

Робиться за допомогою відер, скребачки, совка. Для початку варто вибрати всю воду з колодязя. Це можна зробити відрами або за допомогою циркуляційного насоса. Після цього потрібно по сходах або вірьовці спуститися в шахту і скребком очистити стінки та дно від мулу. Також з дна потрібно витягти старий гравій і пісок, підсипати новий шар, товщиною 15-20 см. Для подальшого проведення хімічного очищення знадобиться розчин хлорного вапна.

За допомогою товстої щітки або губки обробляються хлорним вапном усі поверхні. В цілях безпеки слід скористатися респіратором (для запобігання отруєння парами хлору). Після природного заповнення джерела водою, потрібно провести повторну дезінфекцію шляхом додавання звичайного відбілюючого засобу «Білизна», з розрахунку 1 літр на 1 кільце шахти. Верхнє кільце затягується плівкою і відстоюється 24 години. Процедура закінчується зливанням відстояної води. Наповнений колодязь знову буде готовий до подальшої експлуатації.

Етапи проведення очищення криниці механічним способом

Для цього потрібно:

 • занурити в шахту дренажний насос, оснащений 10 сантиметровою підставкою і широкою основою;
 • напірний шланг опустити в ємність, об’ємом не менше 300 літрів;
 • закріпити всмоктувальний шланг напірного насоса, одягнувши на торець найпростіший дротяний фільтр;
 • одягнути на напірний шланг гідронасадку;
 • включити дренажний насос і направити напірний шланг на стінки шахти, збиваючи з неї бруд (під час роботи дренажного обладнання мул та інші забруднення будуть залишатися на дні ємності);
 • провести хімічну чистку, яка передбачає використання хлористого вапна;
 • провести дезінфекцію, яка повторює ту ж процедуру, що і в ручному способі.

Правила безпеки при виконанні робіт

1. Для проведення очисних робіт знадобиться не менше трьох осіб. Так зручно витягувати на поверхню мул і подавати необхідні інструменти.

2. Робітник, що знаходиться в шахті, повинен надягати каску.

3. Перед проведенням робіт колодязь досліджується на присутність вуглекислого або горючого газу. Найпростіший спосіб визначення небезпеки полягає в зануренні на дно порожнього відра із запаленою свічкою. При скупченні газу свічка спалахне, а різке згасання свідчить про наявність вуглекислої газоподібної речовини. У будь-якому випадку від самостійного проведення робіт краще відмовитися.

4. Дно може мати пливун або складатися із сипучого піску, тому ставати ногами на нього не варто, а підстава сходів має бути обладнана опорною платформою.

5. Під час проведення дезінфекції хлорним розчином обов’язково використовують респіратор.

При виконанні робіт своїми силами не варто нехтувати технікою безпеки і переоцінювати свої можливості. Потрібно пам’ятати, що на рівні понад шість метрів спостерігається дефіцит кисню, внаслідок чого може різко погіршиться самопочуття. Тому залучення спеціалізованих компаній найчастіше цілком виправдано й обґрунтовано.

Думаю буде цікаво дізнатися, як замінити розетку.


2 коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *