Ґрунтування поверхонь своїми руками

Ґрунтування поверхонь із металу, дерева, глини.

Для повноцінного ремонту не обійтися без ґрунтовки, яка являє собою будівельну суміш на основі захисних плівкоутворювальних речовин. Наноситься ґрунт на будь-яку основу під подальше фарбування, при латанні або шпаклівці, під стяжку, під нові шпалери, при гідроізоляції тощо. Ґрунтовка зміцнює базову основу, покращує адгезію поверхонь, знижує витрату обробки і забезпечує рівномірність її нанесення, підвищує водостійкість стін, а також захищає матеріали від цвілі і грибку.

Поради щодо вибору ґрунтовки

Вибирайте конкретний тип ґрунту, що призначений для конкретної цільової базової поверхні.

Наприклад, для бетону під штукатурку на гладких, погано проникних стінах, краще всього використовувати «бетон-контакт», який забезпечує підвищену адгезію.

Для пухких поверхонь (штукатурка або шпаклівка під шпалери, цегла, азбоцемент, пінобетон, гіпс тощо) можна вибрати зміцнювальну акрилову ґрунтовку.

А ось ґрунт глибокого проникнення годиться для пористих, але не пухких основ. Такий ґрунт скорочує витрату впроваджувальних матеріалів, трохи вирівнює основу і особливо добре підходить для стелі.

Для дерев’яних основ підходять універсальні, алкідні, масляні склади, або спеціальні суміші по дереву. Під метал доречні спеціалізовані ґрунтовки по металу (проти іржі, антикорозійна суміш тощо), тоді як універсальний акриловий ґрунт не годиться.

Дотримуйтесь рекомендацій виробника, наприклад, під фарбування бажано вибирати аналогічну по відтінку ґрунтовку від тієї ж фірми, що і сама фарба.

Також уточніть цільове призначення марки ґрунту. В цьому плані зустрічаються ґрунтовки універсальні, проти-корозійні, ізолювальні, по бетону, для металу, морозостійкі, антибактеріальні тощо.

Нарешті, простежте, щоб ґрунтовка відповідала плановому виду ремонту. Наприклад, бувають акрилові ґрунтовки для фасадних робіт або універсальні для квартирного ремонту.

Норми витрати ґрунтовки

Нормування ґрунтовки зазвичай зазначено на упаковці, в середньому на один квадратний метр її витрата наступна:

 • «бетон-контакт» – 350 мл;
 • акрилова суміш для фасадних робіт – 150 мл;
 • універсальний ґрунт для внутрішніх робіт –100-120 мл;
 • суміш «ГФ-021» для металу і дерева під фарбування – 120-130 мл;
 • ґрунт глибокого проникнення – 100-125 мл;
 • під декоративну штукатурку – 100-200 мл;
 • ґрунтовка під фарбування – 80-100 мл;
 • алкідний ґрунт по дереву – 90-120 мл.

Зазначимо, що це усереднені орієнтири, так як витрачання складу часто залежить від добротної підготовки основи. Будівельники радять відразу множити заявлену в інструкції витрату ґрунту на 1,15 – 1,2.

Грунтування поверхонь

Давайте тепер розглянемо, як правильно самостійно нанести ґрунтовку у побутових умовах.

Основні матеріали та інструменти:

 • ґрунтовка потрібного типу;
 • широкі й круглі пензлики малярські;
 • валик;
 • ємність-піддон;
 • невеликі баночки;
 • дриль з міксером або паличка;
 • шпатель, металева щіточка, наждак;
 • вода або розчинник (при необхідності);
 • малярний скотч;
 • ганчір’я, ганчірки;
 • засоби індивідуального захисту – рукавиці, окуляри, маска.

Етап 1. Підготовка до ґрунтування

Проконтролюйте якість базової основи, переконайтеся, що ніде немає відшарованих фрагментів. При необхідності видаліть старі шпалери, штукатурку, фарбу, зачистіть жирні плями, острівці цвілі тощо, використовуючи для цього металеву щітку, шпатель, жорсткі насадки до дрилі, воду, спеціальну змивку. У деяких випадках може знадобитися капітальне ошкурювання поверхні наждаком.

Якщо робоча поверхня з дерева або металу – також видаліть всі щербини, сколи, нальоти іржі, старий шлак тощо. Метал перед ґрунтуванням повинен бути знежирений, а з дерева потрібно видалити смолу.

Очистіть базову поверхню від сміття і, особливо, пилу, який краще прибрати пилососом. Також можна зробити і вологе прибирання.

Примикаючі поверхні бажано тимчасово обклеїти малярським скотчем. Нарешті, можна одягатися в засоби індивідуального захисту.

Етап 2. Процес ґрунтовки

Уважно вивчіть рекомендації інструкції. Якщо ґрунт йде вже в готовому вигляді – перед початком ремонту ретельно збовтайте склад, потім відлийте трохи ґрунтовки в баночку або у спеціальний ребристий піддон для валика. Коли ґрунт потребує розведення, то додайте туди в потрібній пропорції розчинник або воду, потім все перемішайте перед застосуванням.

Насамперед, за допомогою малярних пензлів, обробіть складом всі важкодоступні ділянки – під батареєю, в кутку, на стиках. Якщо ґрунт потрапить на непотрібне місце – відразу видаліть пляму вологою ганчіркою.

Після цього заґрунтуйте за допомогою малярного валика основну робочу площину, якщо це підлога або стіна. Періодично вмочуйте валик в піддон, і катайте його по ребрах посудини, щоб зняти зайвий ґрунт. Ґрунтуйте ретельно і рівномірно, тонким шаром, роблячи всі проходи за раз в одному напрямку. Наносити склад потрібно без пробілів, в нахлест, таким чином, щоб кожна наступна смуга трошки перекривала попередній прохід.

Якщо це фасадні роботи – ґрунтуйте лише на сухих і не нагрітих поверхнях. При цьому температура повітря повинна бути не нижче +5°С, а замерзлі поверхні ґрунтувати не можна категорично.

Більш дрібні деталі можна покласти у ванну з ґрунтом або обробити їх пульверизатором, зазвичай це стосується металевих виробів.

Етап 3. Повторне ґрунтування

Щоб добитися потрібного результату, часто ґрунтують основу в 2-3 шари, особливо, якщо це рекомендовано виробником суміші. Наприклад, у багаторазовому ґрунтуванні потребує будь-яка дерев’яна поверхня.

Після первинної ґрунтовки оцініть якість роботи – якщо основа сильно вбирає вологу, то обробіть її ще раз. На стіну можна приклеїти шматочок малярного скотча: якщо він відірветься і впаде, то знову беріться за ґрунтовку. Нанесіть другий шар ґрунту так, як це було описано вище. Тільки не допускайте надлишку ґрунтовки на поверхні, це знизить якість ремонту.

Для багатьох видів ґрунту подальший прошарок наносять відразу ж на перший шар, по «мокрій» основі. А іноді потрібно почекати пару годин, щоб перший шар трохи висох, але не до кінця. В інструкції всі ці моменти вказані.

Для великих поверхонь (підлога, стіни, стеля) другий шар ґрунту потрібно наносити перпендикулярно першому прошарку.

Етап 4. Завершальні роботи

Після нанесення крайнього шару ґрунту дайте йому висохнути остаточно. І тільки потім переходите до наступного етапу ремонту – фарбування, обклеювання шпалер тощо. Час остаточного просушування ґрунтовки відрізняється і коливається від 4-6 до 36-72 годин. Це залежить, зокрема, і від конкретних умов ремонту. Наприклад, якщо приміщення вологе чи ви накладали ґрунтовку товстим шаром, то заявлений на упаковці час висихання потрібно збільшити, як мінімум у два рази.

Проведіть по поверхні рукою – якщо стіна гладенька, суха і немов матова, значить, ґрунт вже висох. Але краще всього перед подальшою обробкою почекати хоча б не менше доби.

На цьому ґрунтовка поверхні завершена, можна переходити до фарбування або інших ремонтних робіт.


3 коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *