Нюанси енергоефективності пластикових вікон

Енергоефективність пластикових вікон.

Використання загороджувальних конструкцій з ПВХ в контексті підвищення енергоефективності будівель — це одне з найважливіших і насущних завдань сучасної комунальної політики.

Чи потрібно топити вулицю?

До недавнього часу в нашій країні ніхто особливо не цікавився, скільки коштує опалення житлових та адміністративних будівель, на яких етапах відбувається втрата теплової енергії і яким шляхом ці втрати можливо мінімізувати.

Аналогічна ситуація існувала і в Європі до початку 1960-их років: поки енергоносії коштували порівняно дешево, ніхто особливо не обтяжував себе їх урахуванням. Ситуація змінилася з початком енергетичної кризи, коли ціни на нафтопродукти зросли в рази і з’ясувалося, що опалювати вулицю — не найвигідніша справа.

Аналіз тепло-фізичних процесів, які відбуваються в будівлі, швидко виявив найбільш вузькі місця, через які відбуваються основні тепловитрати: це загороджувальні конструкції, тобто вікна та двері. Першим кроком, що дозволив докорінно виправити ситуацію, стала зміна матеріалу, з якого ці конструкції виготовляються.

Традиційно і в Європі, і в Україні велика частина віконних і дверних конструкцій виготовлялася з дерева. Незважаючи на ряд безсумнівних плюсів деревини, як конструкційного матеріалу (простота обробки, екологічність тощо), у неї є і цілий ряд суттєвих недоліків.

Насамперед, це неминуча зміна геометрії і настільки ж неминуча поява не щільних стиків різних конструкційних модулів, що в свою чергу призводить до неконтрольованого повітрообміну в приміщенні.

Використання пластику дозволяє раз і назавжди вирішити ці проблеми. ПВХ є екологічно чистим, безпечним матеріалом, що володіє порівняно з деревиною набагато більшим запасом міцності по відношенню до впливів зовнішнього середовища — будь то волога, сонячна радіація або вплив пилових суспензій.

Пластик не потребує ні фарбування, ні в якому-небудь спеціальному догляді. Виготовлені з нього конструкції практично герметичні і надійно зберігають тепло там, де йому належить залишатися. Енергоефективність пластикових вікон можна суттєво підвищити за рахунок використання спеціального скла в склопакеті, а також при застосуванні профілів, що володіють великим коефіцієнтом опору теплопровідності.

Між тим необхідно віддавати собі звіт в тому, що вирішити проблему енергозбереження виключно за рахунок заміни дерев’яних вікон на пластикові неможливо. Головна умова тут — економічне стимулювання енергозбереження, коли споживач точно знає, як і за що він платить.

Для створення теплого житла існує дві принципові можливості.

1. Проектування максимально теплих будинків з високими енергозберігаючими характеристиками і системою опалення з низькою енергоємністю. В цьому випадку для будівництва потрібні значні капіталовкладення, що частково компенсується низькими експлуатаційними витратами.

2. Проектування і будівництво будинків з менш теплими огороджувальними конструкціями і потужною енергоємною опалювальною системою. Цей варіант передбачав дешеві енергоносії, але останнім часом у зв’язку з реформою ЖКГ та системою енергопостачання, коли ціни на енергоносії стрімко зростають, а якість послуг ЖКГ погіршується, перший шлях розвитку стає більш актуальним, якщо не єдино можливим.

Етапи еволюції пластикових вікон

Використання ПВХ-вікон з самого початку передбачало вирішення кількох основних споживчих проблем. Головною з них була і залишається економія теплової енергії. Можна впевнено стверджувати, що драйвером розвитку віконних систем є їх зростаючий енергозахист.

Подивимося, як змінювалися основні властивості вікон, які впливають на енергозахист.

Перші пластикові вікна виготовлялися з профілів, що мали монтажну ширину 58-62 мм. Чому саме стільки, сказати сьогодні вже складно. Але саме такі профілі служили інженерною базою віконних систем аж до середини 1990-их.

На кінець минулого століття стало ясно, що теплотехнічні характеристики вікна треба покращувати, оскільки вуглеводневе паливо дорожчало просто стрімко. Покращувати потрібно, але як і за рахунок чого?

Були спроби експериментувати з кількістю профільних камер, які не дали результату. Експериментально було встановлено, що збільшення камер всередині профілю при збереженні незмінної його монтажної ширини не дає рівним рахунком нічого.

І тоді з’явилися системи, що мали ширину вже 70 і більше міліметрів: VEKA Softline 70, VEKA Topline тощо. Крім збільшеної монтажної ширини, що дозволяла використовувати більш широкі склопакети з великим спектром функціональних можливостей, в нових системах змінено параметр крівлі висоти: «глибина входження пакету у стулку».

І хоча мова йшла лише про три міліметри (висота була змінена з 18 до 21 мм), це дало можливість створювати вікна, теплотехнічні характеристики яких були приблизно на 15% краще 58-міліметрової «класики».

XXI століття ознаменувалося для Європи різким посиленням вимог до показників енергоефективності будівельних матеріалів і технологій, включаючи вікна. Починаються експерименти з пасивним будинком, який не потребує опалення і живе за рахунок власного, ендогенного тепла.

Такі будівлі вимагають спеціальних вікон із спеціальних профілів — наприклад VEKA Topline Plus. Правда, практика створення таких будинків виявила їх дуже високу вартість, а тому і віконні програми для пасивних будинків отримали обмежене поширення, зайнявши строго певну нішу.

Тепер віконні технології розвиваються поступально, покращуючи характеристики 70 міліметрових програм. Наступним кроком стала поява профільної системи VEKA Softline 82. Як видно вже з її назви, була збільшена монтажна ширина, причому знову на 12 мм — до 82. Висота фальца зросла на 4 мм і склала 25 мм. З’явився третій контур ущільнення, і в підсумку ефективність вікна зросла ще на 10%.

Сучасне пластикове вікно відрізняється від своїх попередників, з минулого століття, так само, як відрізняється музичний центр від старої котушкової «Комети». Збільшився асортимент можливих вікон і дверей, з’явилися нові кольори, стали можливими нові форми.

Але все це — лише побічні наслідки розвитку його головної здібності — здатності зберігати тепло!


Мітки:
13 коментарів

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.