Основа під лінолеум – примха чи необхідність?

Основа під лінолеум, чи потрібна?

Лінолеум по праву вважається лідером серед покриттів для підлоги. Універсальність матеріалу підтвердила практика використання його протягом десятиліть. Привертають ціна і простота монтажу. У той же час часто виникає дилема щодо необхідності укладання на основу спеціального матеріалу. Що таке основа під лінолеум, яка її структура і коли її застосування необхідне? Розібратися в цих питаннях допоможе ця стаття.

Підкладка під лінолеум: функціональні особливості і структура матеріалу

Лінолеумова підкладка – додатковий будівельний матеріал, який грає роль прошарку між підлогою і лінолеумом. Між будівельниками давно точиться дискусія щодо того, чи потрібно використовувати підкладку. Одні впевнені в тому, що вона бажана, а в деяких випадках навіть необхідна, інші – прихильники думки, що укладання додаткового матеріалу – марна трата часу і коштів.

В дійсності мають рацію обидві сторони: в деяких випадках без підкладки не обійтися, а в деяких – вона буде зайвим елементом. При виникненні питання про необхідність її застосування потрібно спочатку ознайомитися з широким переліком функцій, які виконує підкладка:

1. Надійна звукоізоляція. Ця особливість важлива в багатоповерхових будинках, так як перешкоджає проникненню шуму з приміщень, розміщених знизу.

2. Додаткова теплоізоляція. Ця функція актуальна для квартир з холодними підлогами, наприклад, розміщеними на першому поверсі і над нежитловими приміщеннями, які не опалюються. Саме підкладка може стати відмінним утеплювачем.

3. Вирівнювання поверхні. Додатковий прошарок виключає щільне зіткнення основного підлогового матеріалу з підлогою, нівелює ямки, тріщини горби, сприяє вирівнюванню основи і продовження терміну служби лінолеуму. Адже наявність вад на підлозі тягне за собою швидке псування матеріалу.

У виробництві підкладок застосовують різні технології і сировину, зокрема натуральну і синтетичну. Різноманітність, переваги і недоліки основних її видів описані нижче. Назва і структура натуральної підкладки відповідають матеріалу, який брався за основу при виготовленні:

  • джутова;
  • пробкова;
  • лляна;
  • деревоволокниста;
  • комбінована.

Корисна порада! Зараз на ринку будівельних матеріалів представлений широкий ряд багатошарового лінолеуму зі спеціальним прошарком з різних звуко і теплоізоляційних матеріалів. Їх застосування виключає необхідність стелити додатковий матеріал під лінолеум.

Джутова, лляна або коркова підкладка під лінолеум: порівняльна характеристика

Джутова. Основу такої підкладки складає натуральне рослинне волокно з джуту. З метою запобігання гниття і загоряння в сировину додають спеціальний антипірен. Така основа здатна вбирати і виводити вологість. У той же час сам матеріал не мокне. Його головний недолік – висока вартість.

Пробкова. Сировиною служить подрібнена кора коркового дерева. Така підкладка характеризується екологічною чистотою (100%), адже в її складі виключено застосування синтетичних речовин. Це відмінний утеплювач під лінолеум і шумоізоляційний прошарок. Поряд з перерахованими перевагами існують недоліки. Головний з них – висока ціна. Крім цього, матеріал має низьку ступінь жорсткості, що призводить до продавлювання покриття під впливом меблів і згодом до його деформації.

Лляна. Технологія виробництва являє собою подвійне проколювання голками лляних волокон. Обробка спецзасобами запобігає розмноженню бактерій і комах. Основна перевага матеріалу – забезпечення вільної вентиляції між підлогою і покриттям. Циркуляція повітря перешкоджає підвищенню вологості і поширенню шкідливих бактерій і грибків.

Різновиди підкладок під лінолеум.

Різновиди підкладок під лінолеум.

Змішані і синтетичні підкладки: яка краще під лінолеум?

Деревоволокниста. Основний матеріал – деревина хвойних порід. Досить новий вид підкладки, що володіє високими звуко і теплоізоляційними якостями. Недолік той же, що і у коркової основи – схильність проминатися. Крім цього, хвойна смола захищає деревину від вологи і шкідників, має сильний, не дуже приємний запах. Ця незручність з часом «випаровується».

Комбінована підкладка. Виготовляють шляхом змішування лляних, джутових і вовняних волокон. Навіть самий тонкий матеріал в 2 мм має високу щільність – до 700 г/м². Така якість значно підвищує ізоляційні властивості. Разом з тим така підкладка, як і всі натуральні, схильна проминатися, хоча і в меншій мірі. Вважається, що це сама практична основа під будь-який вид підлогового покриття.

Спінена. Відноситься до розряду синтетичних, її основу становить пористий полімерний матеріал. Має хороші шумо і теплоізоляційні якості, а також порівняно низьку вартість. Проте фахівці не рекомендують застосовувати її під лінолеум. Така підкладка сильно проминається і незабаром втрачає форму, все це негативно позначається на стані основного покриття. Цей матеріал краще підходить під ламінат.

Корисна порада! Оптимальний варіант, що забезпечує утеплення і сухість підлоги – варіант з комбінації лляних, джутових і вовняних волокон. Це універсальна основа, що має високий ступінь зносостійкості і ізоляції.

В яких випадках підкладка під лінолеум необхідна, а коли даремна?

Існує ряд суттєвих аргументів на користь підкладки під лінолеум. Зокрема, її застосування обов’язково в таких випадках:

1. Холодна підлога – головна передумова того, щоб постелити додаткову основу перед укладанням лінолеуму. Високий ступінь теплоізоляції матеріалу служить захисним бар’єром від холоду, який надходить з підвалу або нижніх поверхів, де розташовані нежитлові приміщення. Тому фахівці не радять економити на комфорті й здоров’ї близьких, нехтуючи прошарком між підлогою і лінолеумом. Варто придбати хорошу основу, бажано з натуральної сировини.

2. Нерівна поверхня підлоги. Зробити ідеально рівну стяжку під силу тільки досвідченому майстру, тому, щоб уникнути нерівностей, краще скористатися підкладкою, яка приховає всі недоліки.

3. Одношаровий лінолеум. Покриття без основи, хоч і коштує набагато дешевше, але не зможе забезпечити необхідну теплоізоляцію, в таких випадках потрібна спеціальна основа – підкладка.

Обійтися без додаткової прошарку можна в ряді випадків, наведених нижче:

1. Стелять лінолеум на старе покриття. У такій ситуації основа повинна бути максимально рівною, без вад, в іншому випадку старий матеріал краще демонтувати.

2. Багатошаровий лінолеум зі спіненою або джутовою основою, який за своїми властивостями нітрохи не поступається підкладці, значно спрощує процес укладання. Даний багатошаровий матеріал складається з скловолокна, шару, просоченого пастою ПВХ з тканинною підкладкою, джуту, спіненого полівінілхлориду та поліестеру.

3. Незважаючи на те, що комерційний гомогенний лінолеум Таркетт є одношаровим, він створює надійну ізоляцію. Цей варіант – найкращий вибір лінолеуму в передпокій.

Монтаж лінолеуму на різні підлоги

Перед тим як приступити до укладання лінолеуму, з підкладкою або без неї, потрібно вивчити технічні особливості основи і ретельно підготуватися. Сам лінолеум – матеріал досить гнучкий і еластичний, тому потрібно подбати про виконання ряду вимог по відношенню до основи:

1. Поверхня повинна бути міцною і рівною. Допускаються виключно плавні перепади від 2 до 7 мм, тому може знадобитися попередня процедура вирівнювання шляхом заливки підлоги.

2. Твердість основи підлоги.

3. Основа повинна бути ідеально сухою і чистою. В разі потреби поверхню зачищають від старої фарби, позбавляють від жирних і масляних плям.

Корисна порада! Приймаючи рішення про доцільність застосування підкладки, необхідно враховувати, де саме планується стелити лінолеум. В коридорі можна обійтися і без неї. Тут можна скористатися одношаровим комерційним лінолеумом, товщина одного шару якого створить необхідну ізоляцію.

Виконання вимог до підготовки основи сприяє продовженню служби лінолеуму. Що стосується самої основи, то її поділяють, в залежності від матеріалу, на такі види:

  • бетон;
  • дерев’яна підлога;
  • старе покриття;
  • кахель;
  • фанерну основу, що покриває бетон або дерев’яну підлогу (листові матеріали, такі як фанера, ДВП або ОСБ плити, можуть бути основою для підлоги, так і служити підкладкою під підлогове покриття).

Кожен вид основи передбачає особливу підготовку і спосіб монтажу лінолеуму та підкладки під нього.

Фанера на підлогу під лінолеум

Зазвичай в якості підкладки на бетонній основі використовують фанеру під лінолеум. На дерев’яній підлозі цю технологію застосовують ще частіше. Також задіюють інші деревно-стружкові матеріали – ДВП та ОСБ плити. Головна їх перевага – забезпечення ідеально рівної поверхні. Крім цього, вони гарантують необхідну жорсткість основи. Наявність фанери під лінолеумом не виключає можливість укладання додаткового шару будь-якої м’якої підкладки, що дасть додатковий тепло та шумоізоляційний ефект.

Фанера на підлозі під лінолеум.

Фанера на підлозі під лінолеум.

ДВП – самий тонкий і найдоступніший в ціновому плані матеріал. Товщина його – до 2 мм. З цієї причини ДВП не підходить для укладання на дуже кривій підлозі, так як підкладка швидко деформується, внаслідок чого дефекти позначаються на лінолеумі.

ОСБ на порядок міцніші і товщі (від 6 до 12 мм) від попереднього матеріалу, тому більше підходить для основи під лінолеум. Такі плити допоможуть вирівняти підлогу, але перед застосуванням потрібно чітко визначити необхідний рівень. В той же час матеріал швидко зношується під впливом навантажень, частина плити з часом відшаровується, що призводить до утворення дефектів.

Фанера, виходячи з характеристик, описаних вище засобів покриття – оптимальний матеріал твердої основи. Його листкова структура не дозволяє гнутися, що сприяє відмінному вирівнюванню підлоги. Єдиний недолік фанери в тому, що вона коштує на порядок дорожче інших альтернативних твердих підкладок.

Всі деревно-стружкові матеріали мають загальний недолік: вони уразливі до впливу вологи, тому їх не варто стелити на кухні або у ванній. Під впливом вологості деревні плити починають гнити, змінюючи форму і об’єм. Все це негативно позначається і на основному покритті. ДВП взагалі може, як папір, розмокнути при попаданні вологи. Деревно-стружкові плити піддаються псуванні комахами і схильні до займання. Але в разі правильної попередньої обробки всі ці негативні сторони можна нівелювати.

Корисна порада! З метою вирівнювання поверхні краще брати фанеру товщиною, як мінімум 10 мм. На рівній стяжці підійдуть аркуші товщиною 6 мм.

Основа під лінолеум: підкладка на бетонну підлогу

Бетонна основа є ідеальною для укладання лінолеуму, за умови попереднього її вирівнювання. Для цього застосовують спеціальні суміші, роблять стяжки або використовують метод плаваючої підлоги. На бетонованій підлозі найчастіше вдаються до підкладок. Порядок укладання передбачає певну послідовність роботи:

1. Підготовка основи включає очищення і вирівнювання поверхні. Після виконання бетонної стяжки підлога має повністю просохнути. Для цього може знадобитися до 30 днів.

2. Усунення дефектів. Після заливки підлоги іноді утворюються невеликі вади. Горбики можна збити або зрізати, а ямки необхідно залити само-вирівнювальною сумішшю.

3. Гідроізоляція. Після остаточного висихання поверхню покривають гідроізоляційним шаром. Для цього підійде проста поліетиленова плівка, що покриває підлогу цільним полотном. Обов’язково потрібно передбачити нахлест на стіни в 3-4 см.

4. Монтаж шару вирівнювання передбачає укладання фанери або інших деревостружкових матеріалів. Аркуші фанери стелять із запасом від стіни до 5 мм. Згодом зазор і шви між плитами заливають герметиком. Фіксують матеріал за допомогою маленьких дюбель-цвяхів (5 мм) на відстані 60 мм один від одного. Кріпильний матеріал не повинен виступати, а вм’ятини замазують шпаклівкою.

5. Настил рулонної підкладки. Матеріал розкочують і кладуть встик, без накладань. Шви проклеюють сірим армованим скотчем.

Відео по темі:

Яка повинна бути основа під лінолеум на дерев’яній підлозі?

Дерев’яні підлоги дуже популярні завдяки своїй екологічності, практичності і теплоізоляційним характеристикам. Але така підлога з часом зношується, виникає необхідність її оновлення. Стикаючись з такою проблемою, власники задаються питанням, чи можна стелити лінолеум на дерев’яну підлогу. Виявляється, що укладання ПВХ-матеріалу – оптимальне рішення для оновлення підлоги з дерев’яною основою. При цьому демонтаж мостин не потрібний.

Закономірне виникнення питання про те, чи потрібно купити підкладку під лінолеум. Шукати відповідь слід у кожному конкретному випадку, враховуючи якість дерев’яної основи та мету, заради якої планується застосування даного прошарку.

Зокрема, підкладка допоможе поліпшити теплоізоляцію. Навіть в саму холодну пору така підлога буде максимально утримувати тепло. Укладати підкладку необов’язково, якщо планується монтаж теплого лінолеуму на фанерну основу. Якщо на дерев’яну підлогу постелити підкладку, то вона буде краще утримувати тепло в холодну погоду.

Використовувати додаткову основу бажано також перед тим, як покласти лінолеум на дерев’яну підлогу, який надмірно скрипить. Крім цього, вона допоможе нівелювати нерівності і невеликі западинки на поверхні.

Корисна порада! Найпростіший спосіб – це придбання лінолеуму з підкладкою. Ціна його значно вища, зате економляться кошти, необхідні для купівлі підкладки, плюс виграш у часі, до того ж, не потрібно витрачати сили для монтаж. Ідеальний варіант – напів-комерційний лінолеум. Характеристики такого покриття передбачають гарну ізоляцію і компенсацію нерівностей.

Якщо товщина напів-комерційного лінолеуму виявиться недостатньою, то додатково можна використовувати і підкладку. Як правильно стелити на дерев’яну підлогу лінолеум і підкладку, розберемося нижче.

Як стелити лінолеум на дерев’яну підлогу?

Дерев’яна підлога – поширена основа. Як правило, навіть на ідеальній дощатій підлозі наявні щілини, горбки від цвяхів й інші дефекти. Тому на таку основу найкраще монтувати фанеру товщиною від 7 мм. На питання, чи можна класти лінолеум на дерев’яну підлогу, експерти дають позитивну відповідь – “За умови попереднього вирівнювання поверхні”.

Перед тим як вирівняти дерев’яну підлогу під лінолеум, потрібно підготувати дошки. Нерівності і тріщини слід замазати спеціальною шпаклівкою. Це забезпечить герметичність і хорошу ізоляцію підлоги.

Якщо підлога нова і рівна, то можна обійтися без фанерного шару, а перед тим як класти лінолеум на дерев’яну підлогу, потрібно ретельно закріпити дошки, вирівняти основу рубанком або шліф-машиною, капелюшки цвяхів максимально втопити у деревині і зашпаклювати ямки. За допомогою шпаклівки прибираються шви між мостинами та інші вади. Якщо ж, дошки утворюють хвилеподібну поверхню, то підлогу доведеться перестелити місцями або повністю демонтувати. Покриття повинне бути чистим, дрібне сміття і пил в тріщинах слід видалити за допомогою пилососа.

Укладка підкладки

Після вирівнювання поверхні і очищення від сміття процес монтажу підкладки складається з таких етапів:

1. Укладання ізоляційного шару. Як і у випадку з бетонною підлогою, перед тим як класти лінолеум на дерев’яну підлогу, бажано постелити звичайну поліетиленову плівку. Вона захистить дерево від впливу вологи і створить необхідну ізоляцію.

Укладка підкладки - ізоляція із плівки.

Укладка підкладки – ізоляція із плівки.

2. Настил підкладки. Рулонний матеріал стелять смугами без нахлестів – встик, потім їх з’єднують герметиком або спеціальним скотчем.

Після цього можна приступати до укладання лінолеуму на дерев’яну підлогу. Якщо ж, в якості підкладки використовується фанера, то процес більш трудомісткий, він передбачає наступну послідовність робіт:

1. Ґрунтовка поверхні. Перед тим як укласти лінолеум на дерев’яну підлогу, поверхню очищають від старої фарби і наносять на неї ґрунтувальний матеріал.

2. Монтаж фанери здійснюють після повного висихання ґрунтовки. Фанеру стелять з деяким зміщенням. Відстань від листа до стіни має бути не менше 5 мм.

3. Кріплення фанери. Для кріплення до дерев’яної основи найкраще використовувати саморізи, які легкі в застосуванні і здатні забезпечити надійну фіксацію.

4. Усунення недоліків. На краях листів фанери за допомогою рубанка прибирають задирки, а западини в місцях вкручування шурупів замазують шпаклівкою.

Корисна порада! Якщо передбачається використання на дерев’яній підлозі клею для лінолеуму, то слід видалити старі шари фарби і лакового покриття.

Як правильно укладати лінолеум на дерев’яну підлогу?

Про те, як правильно стелити лінолеум на дерев’яну підлогу, існує безліч порад і рекомендацій в мережі. Узагальнивши їх, можна прийти до висновку, що безпосереднє укладання самого лінолеуму – простий процес, якому передує більш копітка підготовча робота. Сам матеріал легко стелиться. Для того щоб лінолеум прийняв необхідну форму, слід дати йому полежати пару діб у розгорнутому стані. Час залежить від гнучкості матеріалу, на який впливає питома вага одного метру лінолеуму. Важче, як правило, монтувати натуральні види покриття.

В якості обробки підлоги в приміщеннях з великою прохідністю рекомендується використовувати комерційний лінолеум. ГОСТ характеристики такого підлогового покриття вказують на високу ступінь міцності і довговічності, що перевершує ламінат. Про якості підлогового покриття свідчить спеціальний якісний сертифікат заводу-виробника.

Більш гнучкі види матеріалу кріпити досить просто. Досить ретельно вирівняти покриття, а потім змастити краї спеціальним клеєм. Остаточну фіксацію забезпечить монтаж плінтусів. Якщо є невпевненість у діях і боязнь зіпсувати дорогий матеріал, то роботу рекомендується довірити професіоналам.

Таким чином, основу під лінолеум необов’язково використовувати завжди, але іноді без неї просто не обійтися. Як додатковий матеріал, вона сприяє якісному поліпшенню підлоги. Головне – визначитися з набором функцій, необхідних від підкладки, і підібрати правильний варіант. Стелити матеріал досить просто. У підсумку він додасть додаткові тепло і шумоізоляційні властивості основного покриття. На бетонній підлозі захистить від холоду, а на дерев’яній – від псування і скрипу мостин.


6 коментарів

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *