Котельня для приватного будинку

Котельня в приватному будинку

Плануючи будівництво будинку, потрібно точно і заздалегідь вибрати місце для облаштування котельні. При реконструкції або переплануванні будинку також виникне питання про те, де буде розташовуватися котельня. Правильне облаштування опалювальної системи, надійний, практичний і економний котел зроблять мікроклімат в будинку комфортним та затишним на багато років.

Розміщення котельні в побудованому будинку, може бути дещо проблематичне. Справа в тому, що старе планування будинку не завжди дозволяє встановити котельню з дотриманням всіх дієвих нормативів і вимог з техніки безпеки. Ці правила не варто порушувати, щоб в умовах подальшої експлуатації уникнути великих неприємностей.

Загальні поняття

Під котельнею розуміють спеціально обладнану кімнату в будинку, або окреме приміщення, де встановлені системи для опалення. Так само – це весь комплекс опалювальних приладів і систем, призначених для забезпечення всього будинку опаленням і гарячою водою. У цій статті детально розглянуті всі необхідні умови та етапи монтажу котельні в приватному будинку.

Опалювальне обладнання можна бути встановлене, як всередині будинку, так і в прибудованому приміщенні. Цей важливий етап підготовки, реконструкції або будівництва, вирішується на перших етапах. Найкраще рішення – це котельня змонтована в будівлі, що стоїть окремо.

У приміщенні котельні буде встановлено опалювальний котел, що безпосередньо є теплогенератором. Тип котла залежить від виду застосовуваного палива.

Саме від типу застосовуваного котла залежать всі нормативні параметри, які пред’являються до приміщення, а також правильний монтаж вентиляційної системи та димаря. Слід зазначити, що встановлення електричних котлів не потребує виділення окремого приміщення, вони можуть бути змонтовані в будь-якій кімнаті.

Типи котелень

Типи котелень визначаються виходячи від місця розташування по відношенню до будинку.

Окремі котельні. Обладнання, змонтоване в окремому приміщенні, з’єднується з будинком за допомогою інженерних комунікацій. Таке розташування є найбільш правильним, так як тут є можливість установки будь-якого типу котла. При цьому від його роботи не будуть створюватися незручності для мешканців.

Прибудовані. Такі котельні влаштовують в прибудовах до будинків. Перевагою є можливість установки приміщення котельні впритул до будь-якого будинку.

Вбудовані. В цьому випадку все обладнання котельні монтується безпосередньо всередині будинку. На етапі проектування будинку, приміщення розташовують так, щоб спростити прокладання комунікацій до всіх кімнатах. Тут необхідно зазначити, що для приміщення котельні потрібно влаштувати додаткову і підвищену шумоізоляцію. Приміром, котли з надувними пальниками досить сильно шумлять і при недостатній шумоізоляції будуть порушувати екологічність будинку.

Норми і вимоги, які пред’являються до котелень

Не залежно від типу приміщення при монтажі опалювального, водогрійного обладнання та інженерних комунікацій слід дотримуватись стандартних вимог і норм. Вимоги до приміщення котельні дещо відрізняються в залежності від використовуваного виду палива і типу котла.

Загальні вимоги і норми для облаштування приміщення котелень всіх типів:

  • заборонено в одному приміщенні розміщення більше двох котлів;
  • заборонено зберігання в приміщенні горючих і вибухових речовин;
  • стіни повинні бути бетонними або цегляними, підлога бетонною (можна покрити металевим листом);
  • слід виконати облицювання підлоги та стін кахельною плиткою, допускається покриття поверхонь негорючою мінеральною штукатуркою;
  • опалювальний котел жодної із сторін не повинен торкатися до стін (вільний простір між стінами і котлом необхідний з міркувань техніки безпеки, та для проведення необхідних експлуатаційних і ремонтних робіт);
  • вентиляційна система і димар повинні бути розраховані правильно, у відповідності з потужністю і параметрами опалювального котла;
  • на вхід у котельню необхідно встановити двері, які відкриваються назовні, їх обов’язково потрібно зробити з вогнестійкого матеріалу.

Загальні вимоги щодо розміщення опалювальних котлів

Котел може бути розташований у будь-якому окремому приміщенні на будь-якому поверсі будинку. У тому числі в підвальних і напівпідвальних приміщеннях.

Розташування на кухні опалювального котла можливе незалежно від установленої газової плити. Потужність агрегату повинна бути не більше 60 кВт. Сумарна потужність такої індивідуальної системи опалення повинна бути не більше 150 кВт (включаючи систему гарячого водопостачання).

При облаштуванні котельні в прибудові, в цокольному або підвальному приміщенні, сумарна потужність всієї опалювальної індивідуальної системи має не перевищувати 350 кВт.

Внутрішні розміри приміщення котельної повинні відповідати нормам: висота стелі в котельні від 2,5 м; мінімальний обсяг кімнати – 15 м³. Крім цього, на кожен 1 кВт потужності котла, слід додати 0,2 м³.

Обов’язковою умовою встановлення опалювального котла є пристрій системи вентиляції. Вентиляцію можна розрахувати по площі приміщення. Обчислення проводяться за формулою, виходячи з розрахунку надходження свіжого повітря 3 м³/с на 1 м². Це загальний розрахунок, він робиться без урахування кількості людей, що живуть в будинку.

Кухонне приміщення з встановленим котлом, повинно мати вікно з кватиркою. Двері мають бути підняті над підлогою, або в її нижній частині необхідно обладнати ґрати для припливної вентиляції.

Основні вимоги до приміщення при установці котлів потужністю до 150 кВт

Такі опалювальні котли можуть бути встановлені в окремому приміщенні: в прибудові, в підвалі, на будь-якому поверсі будинку.

Площа і висота приміщення мають бути зручними для обслуговування обладнання, а обсяг приміщення від 15 м³.

Котельня обов’язково відокремлюється від суміжних кімнат стінами, межа вогнестійкості 0,75 годин.

Приміщення, в якому встановлений котел, повинно мати хорошу витяжку і правильно обладнаний димохід. Вентиляційний отвір повинен мати перетин від 150х200 мм.

При відсутності вентиляційного отвору під дверима залишається зазор в два сантиметри для природної вентиляції. У цьому випадку провітрювання здійснюється через кватирку у вікні.

Двері котельні і суміжних кімнат повинні відкриватися назовні.

Пристрій і схема котельні

Система опалення складається не тільки з котла та труб, є інші важливі прилади і комунікації, що дозволяють системі ефективно функціювати.

Важливі складові

Опалювальний котел – це генератор тепла. Теплоносій нагрівається завдяки згорянню палива в камері згоряння котла. Тепло від труб і радіаторів потрапляє в приміщення.

Бак-водонагрівач (бойлер) служить для забезпечення мешканців будинку гарячою водою. Всередині такого бака проходить трубка з циркулюючим по ній нагрітим теплоносієм, який в свою чергу, нагріває воду в бойлері.

Розподільний колектор призначений для максимально зручного розподілу і циркуляції теплоносія у всіх апаратах опалювальної системи. Розподільний колектор складається з гідравлічного розподільника, циркуляційного насоса, гребінки. Так само колектор підтримує температуру теплоносія.

Розширювальний бак необхідний для компенсації підвищення тиску в системі при нагріванні теплоносія.

Група безпеки здатна захистити опалювальний контур від надлишкового тиску, видаляє зайве повітря. Включає в себе: запобіжний клапан, манометр, розповітрювач.

Система підживлення контролює зниження тиску теплоносія в системі, із-за випаровування або деяких інших витоків.

Запірна арматура застосовується для перекриття потоку середовища.

Димар монтується для відведення продуктів згорання палива від котла на вулицю. ККД і безпека опалювального котла та системи безпосередньо залежить від точності, якості установки та розрахунку димоходу.

Автоматика – це електронний пристрій, призначений для повного контролю всієї котельні. Забезпечує чітку, злагоджену роботу всіх складових і опалювальної системи.

Слід зазначити, що все перераховане обладнання для котельні є обов’язковим. Виняток становить бойлер.

Схема газової котельні в будинку

Схема газової котельні в будинку

Деякі додаткові умови

Для газових котелень пред’являються особливі вимоги, в силу їх підвищеної вибухонебезпеки.

Електрообладнання газових котелень виносять за межі приміщення. Світильник повинен бути герметичним. Прихована електропроводка закладається в сталеві труби.

До котелень, що працюють на рідкому або твердому видах палива, не пред’являються такі жорсткі вимоги, як до газових котелень. Але електрична проводка в приміщенні повинна бути прихованою. Освітлювальні прилади повинні бути захищені металевою сіткою.
Якщо котельня обладнується в окремо розташованій будівлі, то необхідно провести до неї воду, каналізаційну трубу (для відведення аварійних стоків) і подбати про утеплення комунікацій, що проходять від котельні до будинку.

У висновку необхідно зазначити, що проектування та монтаж системи опалення є однією з трудомістких, складних і дорогих інженерних робіт в будівництві індивідуального будинку. Від правильної установки залежить ККД системи, безпека, термін експлуатації і комфортне проживання.

В наступній статті піде мова про гідроізоляцію даху.


Мітки:
Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *