Блискавкозахист будівель і споруд

Блискавкозахист будівлі - розрахунок

Розпочинається період гроз і варто розповісти, як влаштовується простий блискавкозахист приватного будинку та інших будівель.

Як пишуть у багатьох джерелах, заходи захисту приватного будинку, а також господарських споруд від розрядів блискавки статистично визначаються за ступенем середньорічної тривалості гроз в даному регіоні, та потенційно очікуваної кількості уражених будівель блискавками в рік. Ці відомості можна отримати на метеостанції, але це робити необов’язково, та й не скрізь є метеостанції. Краще перестрахуватися і зробити найпростіший блискавкозахист приватного будинку та інших будівель на присадибній ділянці.

Пристрій, який «бере на себе» удар блискавки та відводить її струм у землю, називається блискавковідводом.

В кількох загальних словах схему блискавковідводу можна описати так.

Це якась опора (блискавкоприймач), який безпосередньо сприймає і взаємодіє з блискавкою (струмовідвід), по ньому струм блискавки передається в землю (заземлювач), який забезпечує рівномірне розтікання струму блискавки в товщі землі.

Приватні будинки і споруди невеликого розміру з неметалевою покрівлею повинні бути захищені від прямих ударів блискавки одним з нижчеописаних спрощених способів.

Якщо на відстані 3-10 метрів від будинку є дерева, які в два і більше разів перевищують його висоту, з урахуванням виступаючих над покрівлею предметів (антени, димові труби тощо), то по стовбуру дерева, яке найближче знаходиться до будови, повинен бути прокладений струмовідвід з товстого металевого дроту, діаметром 5-6 міліметрів. Причому верхній кінець струмовідводу повинен підноситися над кроною не менш, ніж на 20 сантиметрів. Струмовідвід біля основи дерева повинен приєднуватися до заземлювача. В якості заземлювача в даному випадку можна використати звичайний металевий куточок з полками на 50 міліметрів, довжиною 2,5 метра. До куточка струмовідвід найкраще приєднати за допомогою зварювання. Якщо зварювання неможливе, то можна використовувати щільне різьбове з’єднання. Куточок вбивається або закопується в землю на всю висоту.

Якщо коньок покрівлі будови відповідає найбільшій висоті, то над ним вивішується тросовий блискавкоприймач. Він повинен підноситися над коньком на 25 сантиметрів, а можна зробити і вище. В якості опор для такого блискавкоприймача можна використовувати дерев’яні планки, закріплені на стінах будівлі.

Якщо довжина конька більше 10 метрів, то струмовідводи краще прокласти з обох боків будинку або господарської споруди, і приєднати їх до заземлення. Якщо довжина конька менше 10 метрів. То буде досить одного струмовідводу, прокладеного тільки з одного боку будинку. В якості заземлювачів, також як і в першому випадку, використовується кутова сталь.

Якщо над поверхнею покрівлі (вище рівня конька) підноситься димова труба, то над нею встановлюють стрижневий блискавкоприймач, висотою 20 сантиметрів або трохи більше. Струмовідвід проводиться по трубі, покрівлі, торцевої стіни і приєднується до заземлювача.

Якщо на будинку металева покрівля, то її необхідно як мінімум в одній точці приєднати до струмовідводу, ведучому до заземлювача. Також, роль струмовідводів в цьому випадку можуть виконувати металеві водостічні труби, зовнішні сходи тощо. Всі виступаючі над покрівлею металеві предмети повинні мати металеве з’єднання з покрівлею.

У всіх цих випадках в якості заземлювача можна використовувати і горизонтально розташований електрод, довжиною 2,5-3 метра, закопаний на глибину не менше 0,5 метра. Це може бути як товстий куточок, так і шматок арматури діаметром не менше 10 міліметрів. Його легше закопати, ніж вертикальний заземлювач. Землю над закопаним електродом заземлення слід дуже добре ущільнити.

блискавкозахист будівель і споруд - схема

Як видно, зробити простий блискавкозахист приватного будинку не так вже й складно.

В наступній статті мова піде про металосайдинг.


Мітки:

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *