Види водоемульсійних фарб, їх властивості для фарбування

Показати всі види водоемульсійних фарб

Для фарбування стелі, підлоги і зовнішніх робіт доцільно використовувати водоемульсійну фарбу, або за народною назвою – “водоемульсіонку”: недорогий, екологічно чистий, фарбувальний склад. Мова піде про види водоемульсійної фарби, характеристики, використання, переваги і недоліки.

Основні різновиди водоемульсійної фарби

Будь-який ремонт не обходиться без фарбування стін та стелі. Також сьогодні все більш популярними стають роботи з фарбування фасадів.

Фарба водоемульсійна являє собою водяну суспензію пігментів, полімерів і різних наповнювачів. Після її нанесення вода випаровується, а завдяки наявним у складі полімерам створюється тонке покриття. В основному використання, властивості і ціна фарби залежить від її виду.

Основні види водоемульсійних фарб: полівінілацетатна, акрилова, латексна, силікатна, силіконова. Незважаючи на невелику різноманітність, часто покупці задають питання: «Яка водоемульсійна фарба краще?». Розглянемо основні характеристики водоемульсійних фарб.

Полівінілацетатна водоемульсійна фарба

Фарба водоемульсійна поливінілацетатна є найдешевшою і високоякісною. Вона виробляється на основі ПВА і підходить тільки для внутрішніх робіт, таких як фарбування стін та стелі. Коштує недорого, саме цим викликана її популярність.

Переваги полівінілацетатної водоемульсійною фарби:

 • призначена для внутрішнього фарбування картону, дерева, штукатурки та інших пористих матеріалів;
 • використовується для фарбування приміщень, до яких пред’являються високі вимоги пожежної безпеки;
 • не містить шкідливих компонентів, пожежо і вибухобезпечна;
 • має невелику колірну палітру, завдяки використанню різних добавок можна отримати блискучу або матову поверхню;
 • коштує недорого в порівнянні з іншими видами фарб;
 • відмінний варіант для фарбування стін, вирівняних гіпсокартоном, добре лягає на рівні поверхні;
 • швидко сохне.

Недоліки полівінілацетатної водоемульсійної фарби:

 • не підходить для фарбування металевих поверхонь;
 • не стійка до впливу вологи, тому не підходить для фарбування фасадів;
 • має слабку стійкість, застосовується тільки в сухих приміщеннях.

Що стосується витрати фарби, то на один метр квадратний знадобиться не більше 250 грам фарби світлих тонів або 150 грамів темних.

Акрилова фарба водоемульсійна

Серед усіх видів водоемульсійних фарб, лідируючі позиції за якістю та популярністю займає акрилова фарба, виготовлена на основі акрилових смол, які дуже міцні та еластичні, але і вельми недешеві. Також на ринку представлені більш дешеві аналоги на основі вінілакрилових, стирол-акрилових і акрил-силіконових полімерів, але і за якістю вони не поступаються.

Особливості акрилових фарб:

 • підходять для внутрішніх робіт, таких як фарбування стін та стелі;
 • використовується для зовнішніх робіт, фарбування фасадів з цегли, бетону тощо;
 • підходять для нанесення на лужні основи (штукатурки), тільки через місяць або більше після закінчення робіт;
 • їх основна властивість – низька газопроникність, хороший захист від корозії армованого бетону;
 • широко поширені;
 • не підходять для фарбування будинків з поганою гідроізоляцією фундаментів і сирими стінами, для цих робіт краще вибрати силіконові або силікатні фарби.

Водоемульсійна миюча фарба на основі латексу

Щоб поверхня була миючою і зовсім не піддавалася впливу вологи, в водоемульсійні фарби додають латекс. Фарба витримує 5000 циклів роботи щіткою, а ось звичайні фарби можна тільки нечасто протирати. Тому вона підходить для фарбування стін у кухні і ванній. Це головна перевага латексної фарби в порівнянні з іншими видами.

Важливо і те, що водовідштовхувальний ефект не є перешкодою паропроникності. Це підвид акрилових фарб, що є найдорожчим. Перевага полягає не тільки в хороших водовідштовхувальних властивостях, але і в здатності перекриття тріщин (два шари перекривають тріщини до одного міліметра), завдяки чому не потрібна попередня обробка шпаклівкою.

Популярна миюча фарба таких виробників: Експерт, Екобудинок, DALI, Прем’єра, Альпалюкс (ALPA, АЛЬПА) для зовнішніх і внутрішніх робіт на основі акрилових смол і полімерів.

Силікатна фарба

Силікатна водоемульсійна фарба – це водний розчин рідкого скла з добавками кольорових пігментів. Підходить для фарбування практично всіх поверхонь, відрізняється високим ступенем зчеплення, стійка до високої вологості, перепадів температур та інших атмосферних явищ.

Особливості та використання силікатної водоемульсійної фарби:

 • використовується для фарбування старих будинків, на стіни яких впливають ґрунтові води, при підвищеній вологості всередині приміщення;
 • покриття має високу повітропроникність;
 • термін служби до 20 років;
 • недолік даного виду фарб – вони погано захищають поверхню від атмосферної вологи.

Як зробити водоемульсійну фарбу своїми руками?

Склад всіх фарб практично не відрізняється – це в’язка частина (клей тощо), наповнювач, барвник і різні добавки в невеликих кількостях. В’язка частина додається в залежності від використання. Приміром, олійні фарби виготовляються на масляній основі, а водоемульсійні природно, на водній.

Водоемульсійна фарба своїми руками виготовляється досить просто. Нам знадобиться:

 • клей ПВА (в якості в’яжучого компонента), 0.5-1 кілограм на 10 літрів води;
 • наповнювач у вигляді крейди-порошку, 6 кг;
 • мильний розчин як пластифікатор, 50 грам;
 • необхідний за кольором барвник, так як в результаті змішування всіх компонентів виходить білий склад;
 • нетоксичні пігменти або спеціальний колір для водоемульсійних фарб.

Розчиняємо клей у воді, додаємо до нього мильний розчин і крейду, перемішуємо суміш до отримання однорідної маси білого кольору. При необхідності додається барвник. Консистенція і в’язкість визначається на око. Потрібно, щоб отримана суміш рівно лягала на стіни і не була занадто густою. Щоб забезпечити більшу пластичність, додається клей і мильний розчин. Перед нанесенням на стіни або стелю, фарбу проціджують.

Водоемульсійні фарби безпечні у використанні, не залишають плям після прання, екологічно чисті, не приносять шкоди здоров’ю і навколишньому середовищу.


Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *