Електропостачання житлових будинків

Електричний струм.

Від електричного струму та якості електропостачання залежить не тільки освітлення в житловому будинку і можливість підняття води з глибини колодязя або свердловини, але і безперебійний зв’язок з навколишнім світом, опалення та багато іншого. Сьогодні без електрики уявити життя неможливо, в тому числі і комфортне використання саду біля заміського будинку як в практичних цілях, так і для повноцінного відпочинку. Для того щоб цей засіб забезпечення комфортного і цивілізованого життя не перетворився на загрозу безпеки, не завдало непоправної шкоди майну і здоров’ю, та не викликало серйозних проблем, доведеться подбати про багато що, в тому числі приймати важливі рішення, пов’язані з організацій електропостачання.

Організація електропостачання житлового будинку – процес не менш важливий і складний, ніж власне його споруда. Електрокомунікації належать до базових, першочергово важливі та продумані ще на етапі планування і проектування ділянки систем, які вимагають копіткої і складної договірної підготовки.

Процес підключення будинку до центральної системи електроживлення потребує заповнення різних протоколів, договорів, узгоджень, складання проектів та актів, які визначаються відповідно до інструкції з електропостачання індивідуальних житлових будинків та інших приватних споруд. В ній вказані основні види документів, які необхідні для того, щоб отримати дозвіл і за всіма правилами підключитися до загальної системи електропостачання.

Починають офіційний процес підключення будинку із заяви про підключення, яку подають у кооператив чи товариство, до якого належить житловий будинок. У відповідь на заяву надають технічні умови, де прописані всі відомості про потужність електроліній та умови підключення. Копію технічних вказівок відправляють в місцеву філію Енергонагляду (РЕС), яка і буде контролювати процес. Після отримання технічних умов складається проект, в якому прописуються, не тільки схема розташування будівель, комунікацій і устаткування, але і види кабелів та інша спеціальна інформація. Підготувати проект електропостачання можуть лише фахівці, а реалізувати його – лише ліцензовані державою організації, що діють за погодженням з територіальними органами Енергонагляду. Розроблений проект захищають, після чого електролінія монтується, піддається випробуванням, здається відповідальному. Підключити ділянку до електрики і почати використовувати електроенергію зможемо тільки тоді, коли отримаємо відповідний акт допуску в експлуатацію від Енергонагляду.

Підбір підрядної організації, яка буде втілювати наші плани в життя і зможе створити повністю завершену систему електропостачання будинку – це запорука якості та безпеки електросистем. Ідеальний варіант при підключенні до електропостачання – пошук генерального підрядника, який зможе виконати роботи “під ключ”, тобто візьме на себе не тільки складання проекту, але і його узгодження, практичну реалізацію. А коли будуть змонтовані виділені лінії, зможе повністю провести необхідні випробування і гарантувати якість робіт, здавши проект інспектору. Цей варіант є ідеальним в основному тому, що дозволяє вирішити суттєві розбіжності і конфлікти, які незмінно виникають при найманні різних підрядників для проектування і монтування, але ціна на послуги генерального підрядника чимала. Альтернативний варіант – замовлення проекту, його захисту і контролю над реалізацією в проектно-монтажній фірмі з паралельним наймом електриків, які будуть монтувати саму лінію. Організація не тільки захистить проект, але і проведе випробування, здавання електроустановки, тоді як робота з монтажу буде проведена іншими підрядниками, що дозволить знизити бюджет. Надалі всі “дрібні” роботи бажано доручати фахівцю, який монтував всю систему або хоча б електрику.

Один з найважливіших аспектів, який потрібно продумати ще на “паперовому” етапі – розрахувати достатність потужності виділеної лінії електропостачання. Для цього до початку робіт і придбання матеріалів розраховують, які електроприлади і пристрої мають в майбутньому працювати у будинку, наприклад побутова насосна станція, і чи витримає виділена лінія таке навантаження. Якщо мова йде про простий дачний будинок, то для нього достатньо 6 кіловат, які може забезпечити звичайна проводка. Якщо ж заміський будинок будете активно застосовуватися взимку, тим більше, якщо буде регулярно опалюватися, то потрібно буде набагато більше електроенергії, відповідно в тричі, а може навіть і більше.

Вибір виду проводки для заміського будинку також є одним з найбільш важливих питань. І у відкритій, і в закритій системі прокладки проводів та комунікацій є свої переваги і недоліки. Відкрита електропроводка традиційно розглядається як атрибут неопалюваних будинків і господарських приміщень, прихована – як обов’язковий елемент активно використовуваного заміського будинку, але такий підхід досить обмежений.

При всій зовнішній привабливості прихованої проводки і мінімальному ризику випадкових пошкоджень у неї є один істотний недолік: виправити помилки проектування, невдалі рішення буде далеко не просто. Так, щоб виправити становище з незручним вимикачем, приміром, без серйозних будівельних робіт і ушкодження стін не обійтися. Крім того, закрита система електропроводки вимагає ретельного контролю за проляганням кабелю, збереження схем розташування проводів, дбайливого поводження з поверхнею стін під час декоративних робіт. Традиційно проводка для розеток прокладається паралельно підлозі на потрібному рівні, а проводка до вимикачів і освітлювальних приладів – строго перпендикулярно до нього.

У відкритої проводки переваги зовсім інші: її можна легко змінювати, трансформувати за своїм бажанням, переносити точки доступу, так і обслуговування проводки, зокрема усунення несправностей і контроль за станом. При цьому питання про естетичність відкритих проводів сьогодні вже не стоїть: вибір кабелю, різноманітного за формою і кольором, спеціальних електротехнічних плінтусів, оболонок, кабель-каналів дозволяє не тільки захистити проводку, але і надати їй стильний вигляд.

Істотне питання електропостачання житлового будинку – бюджет проекту. Вартість електроенергії буде залежати лише від того, в якій кількості її планується витрачати, а ось основні (і не малі) витрати припадають на вартість електромонтажних робіт, матеріали і комплектуючі. Це та частина проекту, на якій економити не варто. Адже коли йдеться про електрику, найважливішим питанням є безпека. Економія на установці спеціального і додаткового обладнання, якості матеріалів може привести до ураження струмом і пожеж. Обов’язково потрібно встановити в заміських будинках пристрої захисного відключення, подбати про зрівнювання потенціалів і стабілізатори напруги. Розетки для житлового будинку потрібно вибирати з високим рівнем захисту від зовнішніх впливів.

Електрообладнання в житловому будинку повинно базуватися на використанні виключно якісних матеріалів, які коштують чимало. Фінансова сторона питання залежить в першу чергу від обсягу робіт, площі будинку. Найбільш дорогими є комунікації, прокладені для зовнішнього освітлення, підсвічування хозблоків, майстерень, гаража, малих архітектурних форм, підсобних приміщень, які збільшують загальний розмір електромережі на ділянці.

Джерело: https://uk.sifon.in.ua/elektrik.html


Мітки:

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *