Який генератор вибрати, дизельний чи бензиновий?

Генератори бензинові чи дизельні?

За своїм зовнішнім виглядом різні типи електрогенераторів особливо не відрізняються. Це база, на якій закріплений безпосередньо генератор і двигун внутрішнього згоряння. Призначення генератора – це перетворення механічної енергії двигуна в необхідну електричну енергію. Двигун і генератор з’єднуються між собою за допомогою механічної передачі. Всі електрогенератори за типом вироблюваного струму класифікують на трифазні та однофазні. Від таких генераторів може працювати основна більшість домашніх і господарських електроприладів. Трифазні апарати здатні створювати змінну напругу 380 вольт, однофазні – 220 вольт, при цьому з частотою 50 Гц.

Одна з причин, по якій власники приватних будинків встановлюють генератор – це альтернативне джерело електрики у разі відключення загального постачання і недоступність підключення до централізованої мережі.

Бензиновий або дизельний, який вибрати?

Відразу ж слід зазначити, що основний вибір приватників полягає в підборі моделі за типом палива, на якому працює сам генератор. Два основних конкурента – це дизельні і бензинові агрегати. Є ще тип генераторів, що працюють на газі – газогенератори, але вони дещо програють у популярності. Це обумовлено тим, що такий генератор з економічної точки зору доцільно експлуатувати тільки в тій місцевості, де є центральний газопровід. Якщо говорити про розміри газових апаратів, то вони досить громіздкі, а самі вони дуже вимогливі до умов установки і експлуатації. Таким чином, головний вибір залишається тільки між популярними бензиновими і дизельними електрогенераторами.

Плануючи покупку генератора для приватного будинку, перш за все, необхідно чітко розуміти мету застосування апарату. Генератор, який споживає бензин, краще всього підійде як джерело аварійного живлення. Такий апарат буде включатися для роботи періодично, але не зможе довгий час перебувати в режимі постійної роботи.

Бензиновий генератор компактніший і набагато дешевший ніж дизельний генератор. Більш легкі апарати набагато простіше транспортувати на дачу або садову ділянку.

Генератори бензинові

Бензиновий генератор відмінно підходить для підключення будь-якої садової електротехніки.

Однак в описуваних агрегатів є і свої недоліки. Найбільший – це обмежена потужність, із-за чого генератор швидше «видихається». Його потрібно періодично зупиняти і охолоджувати, не в приклад дизельному, який може довгий час працювати безперебійно.

Вартість бензинових генераторів може залежати від різних параметрів: пристрою самого апарата, його потужності, типу двигуна (двох, чотиритактний), об’єму циліндра двигуна, кількості споживаного палива, фірми та країни виробника. Ціновий діапазон досить широкий.

Генератори дизельні

Дизельні генератори, в порівнянні з бензиновими, більш надійні і потужніші. Вони можуть бути єдиними, автономними, незалежними джерелами електроенергії. Коли до заміського будинку немає підведення центрального електропостачання, дизельний електрогенератор – це відмінне порятунок. Саме такий агрегат забезпечить власників надійним і безперебійним електрострумом. Ще один досить значний плюс в тому, що паливо обійдеться дешевше.

Основний поділ дизельних генераторів відбувається в залежності від числа обертів двигуна: 1500 і 3000 оборотів хвилину. Слід зазначити, що генератори з малим числом оборотів не так перегріваються і здатні працювати без зупинок день за днем протягом місяців.

Ціна дизельних генераторів значно вище бензинових, відштовхуючись від технічних характеристик моделі, надійності, виробника, управління та інших параметрів. Вага таких агрегатів починається від декількох десятків кілограм і доходить до тонни та вище.

Як розрахувати потужність генератора?

Для розрахунку необхідної потужності електрогенератора слід провести нескладні розрахунки. Для цього спочатку записуються всі енергопостачальні елементи (електричні та освітлювальні прилади), які можуть бути включені спільно. Потім необхідно скласти кожну з їх потужностей і отриману цифру збільшити ще на 25-30%. Такий запас є обов’язковим для надійної роботи генератора без перевантаження.

Наприклад, для телевізора, холодильника та ламп освітлення знадобитися генератор, у якого потужність 2 кіловати.

При обчисленні необхідної потужності для генератора, фахівці все ж радять підстрахуватися і взяти апарат із запасом. Тому, після розрахунків загального енергоспоживання, отриману потужність збільшують у три рази.

Це обумовлено не тільки тим, що в процесі експлуатації може знадобитися підключення додаткових приладів. Але й тим, що деякі електроінструменти та побутові прилади під час початку роботи (при підключенні) здатні споживати в три рази більшу кількість електроенергії від номінальної. Таким піковим короткочасним навантаженням відрізняються: холодильники, пральні машини, пилососи, перфоратори. І саме тому рекомендується купувати дизельний генератор з врахованим запасом потужності.

Особливості технічних характеристик генераторів

Ще однією з характеристик, яку слід передбачити при покупці, є синхронна робота генератора. У продавця слід обов’язково уточнити – синхронний або асинхронний тип обраного генератора. Відмінність даних різновидів – в самому принципі вироблення електрорушійної сили на виході. Вся справа в тому, що більш «якісний» струм видають синхронні генератори.

Така якість електроенергії підходить для особливо цінної техніки, яка дуже сильно реагує на перепади напруги: телевізор, комп’ютер, холодильник. Але асинхронні генератори, хоча і не виробляють електричний струм рівний, але вони набагато простіші конструктивно. Із-за цього вони довговічніші, надійніші і дешевші, ніж синхронні.

Власникам приватних будинків або дач, при проектуванні електропостачання, бажано передбачити можливість введення в систему генератора, як аварійного джерела енергозабезпечення. Можна вибрати один з двох варіантів введення: автоматичний і ручний.

Автоматичний спосіб включення

Система автоматичного запуску повинна спрацьовувати при раптовій відмові подачі електроенергії від центрального джерела, щоб забезпечити безперебійну подачу струму. Для такого включення генератор повинен бути обладнаний системою автоматичного запуску. Також така система повинна суворо стежити за недопущенням одночасного включення електроенергії від основного джерела та автономного генератора.

Ручний спосіб включення

У цьому випадку при відключенні основного джерела електроенергії, запуск генератора проводиться своїми силами – вручну. Після запуску електрогенератор вийде на свою номінальну потужність, включиться рубильник і електричне живлення надійде в енергосистему будинку.

Порівняльні характеристики генераторів

Для того, щоб остаточно переконатися в правильності вибору, потрібно ознайомитися з порівняльними характеристиками деяких параметрів дизельних і бензинових генераторів. Оцінивши переваги, всі за і проти, можна підібрати необхідний оптимальний варіант в кожному конкретному випадку.

В умовах низьких зимових температур, буде набагато зручніше і практичніше бензиновий генератор. Він здатний входити в роботу при температурі -20°С. Гарантований ж запуск дизельного електрогенератора, можливий тільки при температурі до -5°С.

Рівень шуму приблизно однаковий у таких агрегатів, але дизельні генератори створюють шуму трохи більше — 80-105 децибел, у той час як бензинові — 50-70 децибел.

Порівнювальні генератори відрізняються за своєю ресурсоємністю. Наприклад, дизельний генератор з обертами 1500 за хвилину, на якому стоїть двигун з рідинним охолодженням, буде потужнішим в 5-6 разів, ніж такий же бензиновий генератор. Але, такий же дизельний генератор, з числом оборотів 3000 за хвилину, оснащений двигуном з повітряним охолодженням, буде перевершувати бензиновий не більше ніж в три рази.

Слід зазначити, що є ще один дуже цікавий показник, який впливає на вибір споживача. Це рівень мінімального допустимого навантаження на генератор. Мається на увазі той час, коли не потрібно заподіювати великі потужності. Так ось, у дизельного генератора таке навантаження зобов’язане завжди становити більше 40% від прописаного в характеристиках номінального навантаження. А у бензинового генератора мінімальне навантаження може бути будь-яке, при безперебійній роботі.


Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *