Стрічковий фундамент своїми руками

Робимо своїми руками стрічковий фундамент

Серед інших типів фундаменту стрічковий фундамент є найпоширенішим в приватному будівництві. Заливка його не вимагає значних фінансових витрат і не представляє особливої складності – стрічковий фундамент своїми руками може побудувати і початківець будівельник, потрібно лише розібратися з особливостями роботи.

На відміну від пальово-гвинтового фундаменту, стрічковий чудово підходить для будівництва будинків з цокольними поверхами, підвалами та льохами. Однак на піщаному ґрунті цей варіант виявиться досить витратним – стрічковий фундамент найкраще зводити на сухому ґрунті, який спучується менше, ніж вологий. Також невигідно буде заливати фундамент стрічкового типу на велику глибину, а ось для невеликих будинків, лазень і гаражів він підійде найкращим чином.

Оскільки на підготовку основи під будівництво йде майже третя частина від загальної вартості будівництва, слід заздалегідь розібратися, як правильно зробити стрічковий фундамент. Також обов’язково потрібно досліджувати тип ґрунту на ділянці і глибину його промерзання, щоб зрозуміти, чи підходить взагалі такий тип фундаменту. Згодом виправляти свої помилки буде набагато складніше.

Розмітка стрічкового фундаменту і земельні роботи

Перед тим, як побудувати стрічковий фундамент, необхідно розчистити ділянку від зайвого сміття і приступити до його розмітки. У відповідності з підготовленим проектом гаража, лазні або будинку необхідно нанести на землі зовнішні і внутрішні кордони майбутнього фундаменту. Робиться це за допомогою підручних засобів: дерев’яних кілочків або прутів арматури і мотузки.

Як розмітити стрічковий фундамент ідеально рівно, щоб не довелося переставляти кілочки з місця на місце:

  • почніть розмітку з визначення осі майбутньої будівлі;
  • скориставшись схилом, намітьте перший кут, а від нього перпендикулярно натягніть шнур до другого і третього куту споруди;
  • потім за допомогою косинця визначається четвертий кут;
  • перевірте всі кути, вимірявши діагоналі, якщо кути збігаються, то можна вбити кілочки і натягнути між ними шнур;
  • так само зробіть внутрішню розмітку, відступивши від зовнішньої на 40 сантиметрів (оптимальна ширина фундаменту).


Стрічковий фундамент і його креслення Креслення і розмітка стрічкового фундаменту

Закінчивши з розміткою, вивчіть перепади поверхні на ділянці і виберіть найнижчу точку. Звідси потрібно буде починати відлік глибини траншеї, щоб виключити надалі різницю у висоті фундаменту. Для невеликого будинку досить буде глибини котловану близько половини метра.

Можна вирити котлован власноруч лопатою або з допомогою екскаватора. Тільки не копайте на око, обов’язково перевіряйте за допомогою водяного рівня, щоб дно траншеї було максимально рівним, така обережність допоможе уникнути багатьох проблем в майбутньому. Не забувайте і про те, що стінки траншеї повинні бути строго вертикальними.

Монтаж опалубки і арматури

На дні виритої траншеї влаштовується піщана подушка, яка не тільки знижує навантаження в міжсезоння на фундамент, розподіляючи його на всю площу основи, але і дозволяє заощадити будівельні матеріали. Насипте піску шаром не менше п’ятнадцяти сантиметрів, вирівняйте поверхню за допомогою водяного рівня і утрамбуйте, змочивши водою. Поверх піщаної подушки можна насипати шар щебеню і прокласти гідроізоляцію у вигляді руберойду або поліетиленової плівки для посилення міцності стрічкового фундаменту.

До того, як залити стрічковий фундамент, обов’язково потрібно буде спорудити опалубку з доступних матеріалів: фанери, дерев’яних дощок, шматків метало-черепиці тощо. Опалубка скручується шурупами або збивається цвяхами, при цьому капелюшки цвяхів розташовують усередині, щоб потім було простіше розбирати конструкцію, а стінки фундаменту вийшли рівнішими. Встановлена опалубка повинна виступати над поверхнею землі як мінімум на тридцять сантиметрів. Усередині опалубки по всьому периметру натягніть мотузку на тому рівні, до якого будете заливатися фундамент. Відразу подбайте про отвори для каналізаційних і водопровідних труб, інакше згодом доведеться їх прорубувати, порушуючи цілісність бетонного моноліту.

Наступним етапом буде укладання арматури. Зв’яжіть арматурні стрижні діаметром 12 мм спеціальним в’язальним дротом так, щоб сторони квадратних комірок становили по 30 сантиметрів. Зварювання краще не використовувати, оскільки в місцях зварювання буде проявлятися корозія, а в’язка дротом додатково забезпечує гнучкість конструкції при русі ґрунту. Укладаючи арматуру в траншею, простежте, щоб з усіх боків залишався відступ по 5 сантиметрів, тоді арматура виявиться всередині моноліту.

Як відбувається заливка стрічкового фундаменту

Тепер розберемося, як правильно залити стрічковий фундамент. Розрахуйте, скільки вам буде потрібно бетону, помноживши висоту, довжину і ширину фундаменту. Можна приготувати бетонний розчин самостійно, змішавши 3 частини піску, 5 частин щебеню і одну частину цементу, розмішуючи водою до оптимальної консистенції. Але краще все ж використовувати бетон заводського виготовлення, оскільки за один раз залити приготований самостійно бетон не вийде, в результаті чого утворюються прогалини, через які згодом буде просочуватися вода, руйнуючи фундамент. Якщо будете заливати фундамент за допомогою спеціального автомобіля, то переконайтеся, що з будь-якого кута опалубки є доступ для заливки, і що розчин не встиг затвердіти, а при необхідності його можна розбавити водою.

Ось як відбувається заливка стрічкового фундаменту:

  • бетон заливається потроху, шарами по 20 сантиметрів;
  • кожен залитий шар ретельно трамбується спеціальними дерев’яними трамбівками, щоб не допустити утворення пустот в моноліті;
  • з цією ж метою необхідно простукувати стінки опалубки;
  • заливка здійснюється до рівня закріпленої мотузки;
  • по закінченні робіт поверхня залитого фундаменту вирівнюється кельмою, протикається в декількох місцях арматурою (щоб повітря могло вийти), опалубка зовні простукується дерев’яним молотком.

Монолітний стрічковий фундамент і його заливка

Отже, як робити стрічковий фундамент ми розібралися, тепер залишається лише дочекатися, поки він повністю підсохне – на це може знадобитися близько місяця. В цей час вкривайте фундамент на ніч герметичними матеріалами, щоб не змило дощем цемент з поверхні, а вдень за сонячної погоди поливайте водою, щоб уникнути розтріскування верхнього шару. Опалубку рекомендується демонтувати не раніше, ніж через два тижні після заливки фундаменту, а краще через місяць.


Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *