Робимо бетон самостійно – процес виготовлення, компоненти

З чого роблять бетон?

Ми завжди що-небудь будуємо на своїй ділянці в шість соток: будинок, сарай, гараж. Починаємо, звісно, з фундаменту, а для цього нам потрібен бетонний розчин.

Виготовлення відповідного бетону – справа нескладна і впоратися з цим завданням зможе кожен. Його без зайвих проблем можливо приготувати в домашніх умовах. Головне – витримати вірне співвідношення всіх компонентів.

Склад, пропорції і марки бетону

Бетонний склад — довговічний, міцний матеріал. Якщо він правильно замішаний, то з часом стає тільки міцніше. Ні вогкість, ні цвіль, ні вогонь не беруть його. Основна складова – гравій (або щебінь). Він же основний наповнювач, який складає до 80% готового складу.

Для побудови звичайного приватного будинку можна приготувати розчин класу “Б” або по іншому марки М-350. Сьогодні це самий популярний і універсальний вид бетону.

Для його приготування на одне відро цементу марки М-500 нам буде потрібно:

  • два відра річкового піску;
  • чотири відра щебеню (або гравію);
  • приблизно піввідра води.

Якщо перевести це співвідношення в кілограми, то з розрахунку десяти-літрового відра отримаємо наступні пропорції. Цементу М-500 візьмемо 13 кілограм, піску 14 кілограм і гравію теж 14 кілограм.

Важливо зауважити, що якщо, приміром, візьмемо цемент іншої марки (скажімо М-400), то навіть при збереженні всіх вищезгаданих пропорцій вийде бетонний склад іншої марки М-250.

Найпоширеніший склад бетону – цемент, пісок, наповнювач, вода (1/3/5/1).

Процес приготування бетонного складу

Запрошувати робочих чи будівельну бригаду для заливання фундаменту свого дачного будиночка – справа дуже легка. Тому і задаємося питанням, як зробити бетон самому, заощадивши при цьому свої сили і фінанси?

Можна всі інгредієнти замішати в старій ванні, а краще у невеликій бетономішалці, в крайньому випадку, на металевому листі. Наприклад, для 100 літрів суміші нам знадобиться:

  • три відра цементу;
  • п’ять відер піску;
  • вісім відер щебеню або гравію.
  • Допоміжні добавки:
  • засіб для миття посуду;
  • клей ПВА;
  • рідке скло.

Дехто із місцевих умільців пристосувався додавати засіб для миття посуду Фейрі. Він підвищує міцність і пластичність бетонного складу. Інші додають клей ПВА, з розрахунку один стакан на відро води. Рідке скло зменшує пористість, збільшує твердість і час схоплювання. Остання добавка утворює водонепроникну плівку і захищає фундамент від весняних ґрунтових вод.

Спочатку цемент змішують з піском, а потім додають воду. Гравій або щебінь додається в останню чергу. Тепер все ретельно перемішуємо і виливаємо отриману “кашу” в підготовлену траншею. Якщо занадто рідко, то розрівнюємо лопатою, заповнюючи всі порожні місця. З «жорстким» складом робота йде важче, доводиться користуватися трамбуванням або вібратором.

Для малих об’ємів робіт, наприклад, при заливці доріжок бетоном на присадибній ділянці, фахівці радять користуватися сухою сумішшю. З’єднують в єдине ціле всі сухі компоненти, які ретельно перемішують. Після цього потроху додають воду і знову розмішують. Важливо виключити дрібні і середні грудки в суміші. Використання штикових і совкових лопат — справа звична для кожного садівника.

Основні компоненти та вимоги до них

Якість цементу визначається буквою М з цифрами. Наприклад, М-150 можна взяти для приготування штукатурних розчинів для внутрішніх робіт, а М-400 і вище – для приготування бетонних розчинів (заливки фундаментів, бетонних опор). Також якість залежить від піску і щебеню.

Добре підходить суміш крупного річкового піску і цементного розчину. Бетон можна виготовити в якості підкладки, як в опалубці, так і в траншеї, де буде знаходитися фундамент. У більш міцних фундаментах використовується щебінь різних величин — від 5-7 мм до 30 мм.

Необхідно врахувати, що від чистоти кожного вхідного компонента залежить якість отриманої суміші.

Тепер розглянемо, які характеристики пред’являються до цементу. Це єдиний компонент, який зв’язує все воєдино. Не можна застосовувати сирий, прострочений або уцінений матеріал, який пролежав на базі незрозумілий час.

У невідповідних умовах зберігання він набере вологу і втратить деякі свої властивості. В Українському маркуванні крім міцності (М) позначається ще і кількість другорядних речовин (літера Д). Наприклад, М400-Д20 означає, що в цементі двадцять відсотків домішок.

Вимоги до піску. Він використовується завжди. Лише в рідкісних випадках обходяться без нього. Щоб зробити якісний бетон правильно, використовуємо пісок фракцій 1 мм або 2 мм. Для очищення піску просівають його через сито.

Найкраще при цьому використовувати річковий, так як в ньому практично не зустрічаються домішки у вигляді глини і мулисті відклади. Додатковим варіантом може стати штучний важкий пісок. Якщо його просіяти і промити як слід, він буде навіть краще природного річкового.

Для міцності і надійності в бетонний склад додають гравій (щебінь). Річкова галька відполірована до блиску не годиться. В цьому випадку кращою буде порода з гірських кар’єрів. Приміром, часто береться керамзит, оскільки він легкий і міцний. Розмір щебеню варіюється від 10 мм до 35 мм. Гравій великого розміру застосовується лише на виробництві. У розчині потрібно використовувати наповнювач декількох розмірів.

Щоб зробити якісний бетон, за правилами необхідно перемішати як великий, так і середній щебінь. Зрозуміло, що спеціальне обладнання для трамбування на дачі відсутнє, тому великий і середній гравій забезпечать заповнення великих пустот.

Вимоги до води. Краще, щоб вона не мала ні лужних, ні кислотних домішок. Не бажано заливати озерну або болотну воду, де містяться багато домішок.

Іноді користуються пластифікаторами. Вони потрібні в якості в’яжучої речовини. Для заливки простого фундаменту на дачі вони можуть і не знадобитися, а ось для фундаментів складної форми або для тонких стяжок точно знадобляться.

Допоміжні елементи. Це спеціальні добавки для забезпечення швидкого схоплювання або затвердіння суміші при низьких температурах, або при великій кількості вологи. Найголовніше – визначитися з видом добавки і правильно її вибрати при покупці.

Армуюча речовина іноді використовується при виконанні тонких стяжок. Наприклад: поліпропіленове волокно, яке саме по собі не дуже міцне, але м’яке. Воно застосовується, щоб запобігти розтріскування готової підстави.

Звичайно, у кожного будівельника буде свій індивідуальний бетонний розчин. Але якщо докласти життєву кмітливість і точно слідувати інструкціям, він вийде міцним і надійним.

У наступній статті мова піде про безкаркасне будівництво.


Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *