Як побудувати курник своїми руками?

Будівництво курника на дачі

Курник будують найчастіше з брусу і дощок. Якщо птицю розводять на дачі лише в літній період, обходяться спрощеним варіантом будиночка. Для цілорічного розведення птиці, він повинен бути утепленим. У торговій мережі можна придбати готовий пташник. Проте, за власним проектом в ньому легше врахувати свої уявлення про його устрій, а також він обійдеться в кілька разів дешевше. Для складання пташника не потрібно шукати фахівців, так як побудувати курник своїми руками зможе навіть недосвідчений дачник. Спочатку розраховують приблизну величину будиночка і вирішують, яке місце на ділянці йому відвести.

Скільки курчатам потрібно місця?

Стандартно прийнято відводити один метр квадратний площі будиночка на 3-4 курки яєчної породи або на два-три бойлера. Для курчат відводять один метр на 14 голів. Якщо у пташнику для кожної кури влаштовується окрема клітка, то їх кількість розраховують так: 12-14 голів на один метр квадратний. Для вигулу огороджують територію, що примикає до пташнику. Її величина залежить скоріше від можливостей виділити певне місце на ділянці, але приблизно можна розрахувати так: на одну курку потрібно один м² території.

Висоту курника прийнято робити не менше одного метра. При цьому людина має вільно заходити до нього, щоб забрати знесені яйця і робити прибирання. Зручніше буде заходити в будиночок з висотою стін від 1,5 метра.

В розташування на ділянці повинно враховуватися, що курям потрібно багато світла, тому краще не вибирати затінені місця.

Будівництво пташника – фундамент

Влаштувати будиночок для курей на дачі можна прямо на землю, але це не запобігатиме потраплянню в нього мишей та інших гризунів. Краще, якщо будівництво курника проводять за всіма правилами зведення будівель. Саме тому роботи правильніше починати з фундаменту. Так облаштовують пташник найчастіше для цілорічного утримання курей. Вибирають, як правило, плитковий суцільний фундамент.

Будівництво курника - фундамнт фото

Достатня товщина плити складає 25 сантиметрів, так як споруда дуже легка. Ґрунт знімають на глибину 35 сантиметрів, дно засипають піщане-гравійною подушкою на висоту 10 см. По всій площі майбутньої плити роблять опалубку. Потім в’яжуть арматурний каркас із прутів 8 мм, заливають майданчик бетоном М300. Слід почекати три тижні, поки він повністю затвердіє.

Пристрої і вентиляція

Внутрішні пристрої будиночка для курей мають передбачати наявність наступних конструкцій: годівниці, полички, сідала, гнізда, лаз на вулицю, ящик для посліду.

Крім цього важливо правильно облаштувати освітлення, опалення і вентиляцію. Хороший повітрообмін має велике значення для мікроклімату в пташнику, так як від нього залежить ступінь вологості в будиночку, відсутність неприємного запаху і бажання курей нестися. Є кілька варіантів його пристрою: вентиляційне віконце, закрите оцинкуванням з круглими отворами, або пристрій двох труб, що проходять через дах. Одна з них встановлюється над сідалами і не спускається нижче рівня стелі. Це витяжна труба.

Друга труба, навпаки, опускається в курник на 0,5 м, але розташовується далеко від сідала. Це обумовлено тим, що кури не переносять, коли тягне холодом навіть трохи. Так встановлюється втяжна труба, яка забезпечує приплив свіжого повітря. Довжина труб становить два метри.

Збірка пташника

Перед тим, як побудувати курник своїми руками, готують брус різного перетину. Для каркаса підійде 150х150 мм або 100х150 мм. Також знадобиться дошка 5 см для обшивки стін і покрівлі. Як правильно прикріпити стійки до основи? Ще до заливки бетону і влаштування арматурного каркаса брус встановлюють на фундамент. Таким чином, його стійкість забезпечується самим бетоном.

Другий варіант: до застиглого фундаменту прикріплюють брус нижньої обв’язки, і вже до нього несущі стійки за допомогою металевих кутників. Кріплять угорі брус верхньої обв’язки, і до нього прикріплюють стійки за допомогою розпірок. Застиглу фундаментну плиту покривають шаром бітуму або рідкого скла – це підлога пташника. Пізніше на нього насипають подушку з тирси, дрібної соломи або піску.

Будівництво курника - фото

На наступному етапі каркас обшивають дошкою і роблять утеплення, якщо воно заплановано для всесезонного курника. Застосовують, як правило, плити мінеральної вати товщиною 10 сантиметрів. Внутрішнє і зовнішнє облицювання можна зробити наступними матеріалами:

  • дошкою;
  • фанерою;
  • вагонкою;
  • плитами ДСП.

Пташник повинен мати щонайменше одне вікно, щоб воно виходило на схід, або два вікна на південь і схід. Величину вікон часто розраховують так: 1/10 площі підлоги. Всередині курника облаштовують гнізда і сідала. Двері “П” подібної конструкції встановлюють у західній стіні будиночка. Поруч з ними, внизу, роблять лаз квадратної форми, для виходу птиці на вулицю. Обов’язково передбачається сітка для його закриття. Кабелі освітлення підводять зовні, бажано зробити захищену від опадів коробку з вимикачем. Всередині правильно буде монтувати плафон з лампою, а не просто лампу розжарювання, яку кури будуть постійно зачіпати.

Дах курника

Односхилий дах облаштовується з дашком над дверима і з нахилом в протилежну сторону. Це забезпечує швидке стікання опадів. Козирок спирається на підпори, прикріплені з двох боків від входу. Покрівельним матеріалом вибирають руберойд, толь, бітумну черепицю або настилають два шари дошки з простором між ними. Це забезпечується набиванням рейок на нижній настил. По периметру в такому випадку набивають дошку на ребро, щоб закрити зазор між шарами настилу. З середини стелю можна утеплити так само, як стіни.

Гнізда і сідала для курей

Гнізда всередині пташника влаштовують на підпорах з бруса 100х100 мм. Вони піднімаються над підлогою на висоті 40 сантиметрів. Гнізда являють собою довгу полку, розділену перегородками. Полиці можуть розташовувати в кілька ярусів. У кожну клітку укладають сіно, щоб несучкам було тепло і комфортно. Також в курнику влаштовують сідала. Вони являють собою брус, який закріплюється на декількох рівнях. Таким чином, кури можуть сидіти на різних ярусах. Всередині будиночка і на прогулянковій території встановлюють ємності з кормом і водою.

Будівництво курника своїми руками

На закінчення слід зазначити, що варіантів курників існує дуже багато. Наприклад, можна спорудити двох-скату покрівлю з утепленою мансардою і розташувати в ній інкубатори. Неутеплену мансарду використовують для зберігання корму та інструменту. Пташник можна підвісити на стовпах, тоді виключається контакт із землею. Також він може мати форму трикутної піраміди, у верхній частині якої влаштовується пташник, а в нижній – вольєр.


Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *