Технологія виробництва цементу є шкідливою!

Технологія виробництва цементу

Будівельний матеріал – цемент, знають всі. Завдяки високій міцності і універсальності його широко використовують у будівництві. Однак, технологія виробництва цементу вимагає значних енергетичних витрат і супроводжується великим виділенням парникових газів. Вчені всього світу ведуть пошук нових технологій, що дозволяють створювати нові будівельні матеріали, на більш безпечні для навколишнього середовища.

Цемент становить 7 – 15% від загальної маси бетону по вазі і проводиться прожарюванням в печах суміші вапняку і глини, а потім перемелюється в порошок. Машини та обладнання цементного заводу виробляють викиди CO2. Технологічний процес виробництва цементу також пов’язаний з вивільненням двоокису вуглецю при його нагріванні. Сорок відсотків викидів СО2 цементного заводу походить від процесу згоряння палива і шістдесят відсотків викидів від процесу прожарювання.

Підраховано, що виробництво цементу виділяє близько 5% світових викидів CO2, пов’язаних із діяльністю людини, і 3 % глобальних викидів парникових газів. Для порівняння, на транспортний сектор припадає близько 15% глобальних викидів парникових газів, тому виробництво цементу робить істотний вплив на екологію. За даними Всесвітньої ради підприємців зі сталого розвитку, цемент є найбільш широко використовуваною речовиною на Землі – близько 2350 мільйонів тонн якого застосовується щорічно. І попит постійно росте: виробництво цементу з 1970 року збільшилося майже у чотири рази і може досягти 5 млрд тонн до 2030 року, головним чином завдяки зростанню попиту в Китаї та Індії. Частка глобальних викидів двоокису вуглецю збільшиться до 8%. Застосування нових технологій в промисловості, що дозволяють зменшити шкідливі викиди має величезне значення.

Позитивні результати були досягнуті в зниженні кількості викидів на одному провадженні в Англії. Фахівцям компанії Novacem вдалося створити цемент, у виробництві якого використовується силікат магнію, який не виділяє СО2 при прожарюванні. Цей процес, також проходить при більш низьких температурах. Цемент поглинає набагато більше СО2 під час твердіння бетону компенсуючи викиди, що утворюються при виробництві. Каліфорнійська компанія Калера стверджує, що розроблений цементний технологічний процес з негативним викидом вуглецю в атмосферу. Нова технологія заснована на дослідженнях вчених коралових рифів, для створення яких відбувається фільтрація викидів двоокису вуглецю з морської води.

На сьогоднішній день реальність така, що вартість нової технології виготовлення цементу істотно вища традиційної. Значне скорочення CO2 неможливо здійснити без субсидування промисловості, особливо в країнах, які використовують цемент найбільш інтенсивно.

Створення нових енергоефективних і дешевих технологій виробництва цементу є найважливішим завданням охорони навколишнього середовища завтрашнього дня.


Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *