Cистеми водяного опалення приватних будинків

Системи водяного опалення приватного будинку.

Існує кілька способів обігріву приватних будинків. Деякі з них необхідно комбінувати для досягнення максимально бажаного ефекту, а інші цілком справляються зі своїми завданнями самостійно. Одні системи водяного опалення мають давню історію, інші – сучасні, з’явилися порівняно недавно.

Серед них особливе місце займає система з природною циркуляцією теплоносія (відкрита система), яка ось уже багато років використовується для обігріву житлових приміщень, незважаючи на більш сучасні способи водяного опалення. Зумовлено це її перевагами.

Переваги відкритої системи водяного опалення

Якщо у будинку є система водяного опалення з природною циркуляцією води, а саме вона виступає в ролі теплоносія, то можна розраховувати на:

 • простоту обслуговування в процесі експлуатації;
 • нескладний контроль за її роботою, що полягає лише в регуляції рівня води в системі (вона доливається, якщо в тому є необхідність);
 • тривалий термін служби, вона може справно працювати до 45 років, не вимагаючи при цьому капітального ремонту;
 • можливість за демократичну ціну зробити свій будинок енергонезалежним — це вигідно відрізняє систему від централізованого опалення.

Як працює така опалювальна система?

Робота всієї системи базується на природному русі води в ній. Досягається вона за рахунок температурних відмінностей в різних її частинах. В загальному вигляді це виглядає наступним чином:

 • в котлі відбувається нагрів води до певної температури, в результаті чого змінюються деякі її властивості (питома вага, щільність);
 • гаряча вода, проходячи до радіаторів опалення, віддає своє тепло повітрю в житловому приміщенні;
 • втративши тепло, вона самостійно стікає назад в котел, витісняючи нову порцію теплоносія.

Зверніть увагу, об’єм гарячої і холодної води однаковий, але питома вага розрізняється. Це і забезпечує численні цикли її руху. Ви позбавлені від необхідності купувати додаткові прилади для створення примусової циркуляції, відповідно, така система надзвичайно економна. Більш того, максимально простий принцип роботи системи робить її безпечною і надійною, так як тиск в ній невеликий.

Схема відкритої системи водяного опалення

Найпростіша схема даної опалювальної системи включає в себе наступні функціональні елементи:

 • водонагріваючий котел;
 • подаючий і зворотний стояки;
 • розширювальний бак;
 • радіатори опалення.

Відповідно до розглянутого вище принципу роботи, теплоносій проходить наступний шлях: котел-подаючий, стояк-батареї-зворотний, стояк-котел. Потім цей цикл повторюється безліч разів.

Системи водяного опалення приватних будинків і схема.

Це найпростіша схема, при реалізації якої рекомендується прокладати горизонтальні ділянки труб з невеликим ухилом у напрямку руху води.

Ця міра істотно поліпшить циркуляцію теплоносія, проте досягти цієї мети можна й іншими способами:

 • труби стояка покривають теплоізоляційним матеріалом – це забезпечить на всьому його протязі рівномірно високу температуру, і відповідно, малу питому вагу води;
 • рекомендується максимально високо розмістити батареї по відношенню до котла – це призводить до збільшення висоти стояків і поліпшенню циркуляційного процесу;
 • так як в будинку місце для батарей визначається досить суворо, то зазвичай саме котел опускають максимально низько, наприклад у підвал.

Що стосується ролі розширювального бака, то він сприяє підтримці тиску на певному рівні, приймає надлишки гарячої води і повертає її в систему, якщо це необхідно.

Недоліки опалювальної системи з природною циркуляцією

Здавалося б, чому при стількох перевагах така система не застосовується повсюдно? Справа в тому, що при всіх інших перевагах у неї є і недоліки:

 • інертність системи, вона приходить у дію тоді, коли вода в подаючому стояку має певну температуру;
 • відкрита розводка труб (їх не можна замаскувати під тими або іншими конструкціями, так як трубам необхідне природне охолодження);
 • нахил горизонтальних труб обов’язковий, але не завжди можливий і зручний;
 • низький ККД, обігріти будинок великої площі такою системою досить важко (буде занадто велика витрата палива, а тепла буде віддаватися недостатньо).

Таким чином, якщо ви хочете опалювати квартиру, дачний будиночок або невеликий приватний будинок, то відкрита опалювальна система послужить добру службу. В інших випадках вона може доповнюватися іншими джерелами тепла. Але слід пам’ятати, що ніякі системи водяного опалення не будуть такими ефективними, якщо у приватному будинку не будуть влаштовані добрі вікна, наприклад пластикові.


Мітки:
2 коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *