Електричні водонагрівачі: проточні чи накопичувальні для дачі?

Водонагрівачі електричні.

Якщо дача – не тільки місце для проведення вихідних влітку, але й улюблене місце відпочинку, що дарує можливість насолодитися близькістю природи і відчути всі принади життя в єдності з нею, то рано чи пізно постане питання про водопостачання. І не тільки про прокладання комунікацій та водопроводу, але і про підігрів води. Адже насолоджуватися роботою в саду, вирощуванням і збиранням багатого врожаю, або просто активним відпочинком, не маючи можливості прийняти хоча б душ, просто неможливо. Тим більше, якщо мова йде не про спекотне літо, коли вода нагрівається природним шляхом, а про інші, більш прохолодні пори року. На відміну від звичних міських умов, в дачних будинках водонагрівачі можуть бути лише електричними. І вибрати свій ідеальний прилад зовсім не просто: потрібно врахувати особливості подачі води і доступ до цього ресурсу, та багато інших не менш важливих технічних вимог.

Спробуємо розібратися детальніше в розмаїтті водонагрівальних пристроїв, придатних для дачних будинків.

Всі електричні водонагрівачі, які можна використовувати на дачах і у садових будиночках, можна розділити на дві групи: пристрої проточні або накопичувальні. Мало того, що кожен вид водонагрівачів має свої технічні особливості, так ще й у кожного є чимало переваг і недоліків. Щоб зробити правильний вибір, а не викинути гроші на вітер, потрібно прорахувати важливі технічні характеристики.

Якщо би мова йшла про міський будинок, то питання про оптимальний варіант не стояло б, проточні водонагрівачі компактні, вони нагрівають воду миттєво, та ніяк не обмежують можливу витрату води. Але в їх перевагах і криється головний недолік. Щоб встановити проточний водонагрівач, потрібно не тільки прокласти спеціальне електроживлення, але і володіти такою системою водопостачання, яка забезпечить сильний і постійний напір води. Проточні водонагрівачі – це дуже потужні прилади, які навантажують всю мережу, обмежуючи доступ до ресурсів і можливості використання інших електроприладів. Але це зовсім не означає, що рахунки за електрику збільшаться до непристойності: проточні водонагрівачі споживають електроенергію інтенсивно, але зовсім не багато і завжди суто протягом того часу, коли тече вода, так що в плані економії електроенергії відмовлятися від цього варіанту зовсім не обов’язково. Перш ніж зважитися на встановлення такого приладу, потрібно без ілюзій оцінити, чи зможемо ми забезпечити його відповідною електромережею, прокласти нову мережу з високою пропускною здатністю і переконатися, що вода завжди подається потужним напором без перебоїв в будь-який час року. Якщо такими умовами не володіємо, то відразу будемо шукати альтернативу.

Накопичувальні водонагрівачі далеко не так вимогливі до ресурсів. Вони не є таким же потужними для систем електропостачання, не споживають багато ресурсів. Головна перевага накопичувальних водонагрівачів – вони працюють при будь-якому натиску, адже в основі їх функціональності лежить накопичення води в ємності для підігріву. Якщо не ідеальна система водопостачання, то це відіб’ється лише на час підігріву і заповнення ємності, тоді як напір води «на виході» від напору власне не залежить. Накопичувальні водонагрівачі будуть працювати в тих дачних будинках, де проточні не зможуть навіть «запуститься». Але у них є маса інших недоліків. При всій своїй надійності, вони зажадають від нас значної терплячості: оскільки накопичувальні водонагрівачі, або бойлери – це великі ємності зі значним об’ємом, для їх заповнення і для підігріву води буде потрібно час, деколи навіть значний. Крім того, розмір таких водонагрівачів чималий: багатьом вони нагадують бочку, а не електричний прилад.

Познайомимося з обома варіантами електричних водонагрівачів для дачі ближче.

Якщо на дачі хороша система водопроводу зі стабільним і сильним тиском, то проточний водонагрівач — гідний вибір. Це свого роду колба зовсім невеликого порівняно з накопичувальним водонагрівачем розміру, з вхідним і вихідним отвором для води, всередині якої розташований нагрівальний ТЕН, завдяки якому вода нагрівається буквально в лічені секунди, просто проходячи через нього. Включається такий прилад простим відкриванням крана.

Істотний недолік проточних електричних водонагрівачів пов’язаний в першу чергу з нестабільністю при зміні звичних температур або об’єму. Якщо потрібно буде підняти температуру нагрівання або збільшити витрату води, то замість вихідного потужного потоку ми можемо отримати лише тонку і повільну цівку. Якщо прилад недостатньо потужний (а такі моделі коштують чимало), то нам доведеться зіткнутися з необхідністю шукати компроміс між температурою води та інтенсивністю її потоку, що критично в разі прийняття душу. Саме тому потужність – це першорядний для проточного електроводонагрівача параметр. Звичайні, що працюють в однофазному струмі (220 В) “проточники” нагрівають за хвилину 5 літрів води до температури 40 градусів, тоді як проточні водонагрівачі, що працюють від трифазної проводки (а це вже 380 В), за той же час і при тій же температурі «видають» до 14 літрів.

Накопичувальні водонагрівачі – це свого роду термоси, що складаються з ємності для води і трубчастого водонагрівача із теплоізоляцією, завдяки якій довше зберігається температура води, а відповідно зменшується кількість використаної енергії на підігрів. Бойлери дозволяють регулювати і постійно підтримувати температуру води в діапазоні від 7 до максимальних 85 градусів, при цьому стандартні температури – від 55 до 85. Коли температура в «баку» досягає потрібної межі, ТЕН вимикається і запуститься лише тоді, коли вода почне остигати. Побоюватися різкої зміни температури води не варто: завдяки системі оновлення води під час витікання в такому ж обсязі надходить холодна вода, а спеціальна система рівномірного змішування регулює їх співвідношення так, щоб температура завжди була комфортною.

За цим параметром функціональності, температурою підігріву – всі накопичувальні системи однакові, а от по ємності вони розрізняються. Нагрівачі малої ємності вміщають лише від 5 до 15 літрів, середньої – від 30 до 150 літрів води, а великі – від 160 літрів до цілої тисячі. Великі електричні водонагрівачі – це не навісні, а підлогові моделі, схожі на промислові, з гігантським об’ємом до трьох тисяч літрів. Правда купувати водонагрівач за найбільшим обсягом не завжди правильно, адже потрібно підбирати не максимально можливі, а найбільш відповідні потребам та обсягам води параметри. Незважаючи на значні розміри, накопичувальні водонагрівачі виглядають досить привабливо. Всі вони сховані в декоративні корпуси, які не надто шкодять будь-якому інтер’єру.

Крім того потрібно буде ще визначитися, водонагрівач відкритого або закритого типу нам знадобиться? Закриті постійно працюють завдяки тиску води у водопроводі. Вони зручні для міських квартир і систем центрального водопостачання. Відкриті водонагрівачі призначені для автономних систем водопостачання, характерних для більшості дачних будинків: вода в бак подається насосом або надходить за принципом самопливу з вище-розміщеного крана.

Що стосується реальної оцінки своїх потреб, то нам потрібно визначитися насамперед як переважно будемо використовувати воду і скільки для цього знадобиться? На одне миття посуду або фруктів йде до 5 літрів води в хвилину, душ – до 6 (загалом – близько 30 літрів). Для миття рук – до 4, а ванна в середньому обійдеться не менш ніж в 60 літрів води. Якщо гаряча вода потрібна вам на дачі лише для того, що прийняти душ і помити посуд – досить маленького бойлера, близько 30 літрів. Якщо велика родина і ще планується приймання ванни, то мінімальний обсяг бойлера повинен скласти не менше 200 літрів, а проточний водонагрівач повинен бути максимально потужним.

Потрібно врахувати і свої фінансові можливості. Адже в залежності від фірми виробника, якості, функціональності і додаткових гаджетів (на зразок дистанційного керування) буде змінюватися і ціна на водонагрівачі. Ціни на електричні водонагрівачі коливаються від 800 грн. вітчизняного виробництва, до 4000 грн. на елітні моделі, представлені кращими німецькими та італійськими виробниками.

Яким би водонагрівач не був, і яким би м’яким не був склад води на дачі, але обов’язково доведеться зіткнутися з проблемою накипу. Щоб продовжити термін служби нагрівача, встановлюють фільтри-пом’якшувачі або магнітні перетворювачі. Крім того не рекомендується встановлювати температуру нагрівання вище 55 градусів (для м’якої води – 65 градусів), що значно зменшить швидкість утворення накипу.


Мітки:

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *