Прокат алюмінію – виробництво, обробка і застосування

Прокат алюмінію - виробництво, обробка і застосування

Алюміній пластичний, легкий, не боїться корозії і перепаду температур. Також добре піддається механічній обробці, тому може бути використаний в будь-яких експлуатаційних умовах. Він володіє високою електропровідністю, зносостійкістю. Легування цього металу зміцнює його, а різноманітна технологічна обробка – покращує експлуатаційні параметри.

Як отримують і з якою метою обробляють алюмінієвий прокат?

Проводиться алюмінієвий прокат шляхом гарячої або холодної деформації – методом видавлювання, волочіння, пресування, прокату. Після чого алюміній проходить додаткову обробку, яка поліпшує його фізико-механічні характеристики. Наприклад, гартується, тобто нагрівається до заданої температури, після чого охолоджується (швидко у воді або повільно в природних умовах). Залежно від застосовуваної технології загартовування підвищується, створюючи додаткову твердість і міцність, або понижується, створюючи пластичність і м’якість. Для прискорення цього процесу прокат алюмінію обробляють – штучним шляхом (при високій температурі в спеціальних печах) або природним чином (при кімнатній температурі).

Обробка плит і листів з алюмінію (шляхом нанесення термомеханічного шару чистого алюмінію на поверхню) покращує їх стійкість до корозії, надає декоративність, робить більш податливими до прокату. Нагартовка прокату (пластична деформація при температурі нижче точки рекристалізації і подальше відпалювання) збільшує його міцність.

Плоский прокат — види, застосування

Більше половини виробленого сьогодні алюмінієвого прокату припадає на частку плит товщиною 6 мм, тонких плоских листів товщиною від 0,2 до 6 мм, фольги товщиною менше 0,2 мм. Вимоги до цих виробів встановлює ГОСТ 21631-76.

Товстий лист (плита) служить заготівлею для плоских деталей складної форми (наприклад, ребристих панелей для крил літальних апаратів). З нього виготовляють цистерни, танкову броню, палуби кораблів тощо. Тонкий лист широко застосовується для зовнішньої обробки будівель, у виробництві баків, тентів, покрівлі, водостоків, для жалюзі, теплообмінників, при обшивці транспортних засобів тощо.

На алюміній може бути нанесений малюнок, його поверхня обробляється шляхом ламінування, травлення, текстурування, полірування, анодування.

Фольга служить упакуванням продуктів, ліків, різних товарів. З неї виготовляють будівельні і пароізоляційні плівки, та багато іншого.

Об’ємний прокат: види, сфера використання

Крім плоского прокату металообробні заводи випускають алюмінієві труби, прути, профіль, дріт, рулони. З прутів виготовляються кріплення, болти, деталі приладів. Меблеві, автомобільні і машинобудівні підприємства прагнуть купити круглу алюмінієву трубу.

Профіль із алюмінію (швелер, куточок) йде на виробництво стелажів, перегородок, холодильного обладнання, а дріт з цього металу на виробництво силового кабелю, наприклад, під автомати. Алюмінієвий рулон застосовують при виготовленні радіаторів, облицювання, вентильованих фасадів.

Вимоги до об’ємного алюмінієвого прокату прописані у відповідних держстандартах. Наприклад, виробництво прутів регламентовано ГОСТ 21488-97, профілю – ГОСТ 22233, дроту – ГОСТ 7871-75 і 14838-78. У цих стандартах представлена класифікація того чи іншого типу прокату, вказані розміри і допуски, розшифроване маркування, описані методи приймання прокату і оцінки якості. Ціна прокату із алюмінію залежить від його типу, розраховується з урахуванням розмірів і обсягу придбаної партії.


2 коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *