Вентиляція в офісі, підбираємо вентиляцію в офіс

Підібрати обладнання для примусової системи вентиляції офісу зможе далеко не кожен. Тим більше, різний підхід необхідний залежно від типу і стану приміщення: орендується воно чи є власністю. Якщо Ви – керівник компанії, і необхідно забезпечити потрібні, згідно гігієнічним і санітарним нормам, умови для працюючих в офісі, то в будь-якому випадку – вентиляція повинна бути!

І належить пройти шлях, від підбору обладнання, до його монтажу та обслуговування. В іншому випадку – контролюючі органи будуть “не в захваті” від клімату в офісі, чому помітно постраждає банківський рахунок, не кажучи про те, що працівники будуть не працювати, а тільки мріяти про кінець робочого дня.

Варіанти організації систем вентиляції в офісі

1. Загальноприйнята природна вентиляція для офісних приміщень не відповідає сучасним нормативним вимогам. Хіба що за умови, якщо в офісі знаходиться всього 2-4 людини, а площа приміщення більше 24-30 м. кв., і вентиляційна система будівлі забезпечує 1-2 кратний повітрообмін. В цьому випадку дотримано норми 60 м. куб. свіжого повітря, що подається в годину для кожного працюючого, це при допустимій площі 6-10 м. кв. на людину. Якщо кількість працюючих набагато більша, то потрібна механічна вентиляція.

Адже системи природної вентиляції не забезпечують потрібну кількість зовнішнього повітря, не мають регулювання і залежать від мінливих погодних умов: напрямку і швидкості вітру, вологості і температури повітря, зовнішнього атмосферного тиску і сезонних змін.

Природна вентиляція порушується при установці герметичних віконних і дверних конструкцій, внутрішніх перегородок, що призводить до задухи, підвищенню вологості, втрат тепла, або до протягів при провітрюванні через відкриті вікна.

2. Механічна вентиляція офісів може бути реалізована на основі складальних, моноблочних або компактних місцевих вентиляційних пристроїв, у залежності від виконуваних ними функцій та їх продуктивності. При цьому, вентиляція з механічним спонуканням (припливна, витяжна, припливно-витяжна), повинна забезпечити санітарні норми, крім необхідної кількості зовнішнього повітря (до 60 м. куб. на людину), ще відносну вологість повітря 30-60% і температуру влітку +22…+24 °C, а взимку +20…+22 °C. Для середніх і великих офісів (до і понад 100 метрів кв.) застосовується зазвичай така вентиляція. Примусова вентиляція повинна бути організована і для приміщень, в яких взагалі відсутні вентиляційні канали. Ніякі провітрювання проблему не вирішать, особливо взимку.

Вентиляція офісних приміщень з механічним спонуканням зобов’язана поставляти різну кількість повітря в кабінети чи кімнати офісних приміщень (за нормами на одну людину):

  • в кабінет керуючого, директора, керівника – близько 50 метрів куб./год;
  • у робочі приміщення з великою кількістю працівників – до 60 м. куб./год;
  • у зал для нарад або переговорів – до 30 м. куб./год;
  • в коридори або холи – до 10 – 11 м. куб./год;
  • у санвузли – більше 75 куб. м/год.

3. Примусова вентиляція і кондиціонування офісів застосовні, коли в офісних приміщеннях неможливо забезпечити температуру повітря, яка не перевищує 26 °C, це можуть бути приміщення з великою кількістю співробітників або офіси, розташовані в жаркій кліматичній зоні. Для офісів класу А і В з вимогами підвищеної комфортності зазвичай застосовується комплексна система кондиціонування і вентиляції з додатково можливими нагріваннями, зволоженнями, осушеннями, іонізацією та іншими функціями.

Вентиляція для офісу - норми, схема.

Чому необхідний проект вентиляції і кондиціонування для офісу?

Рішення задач по впровадженню системи примусової вентиляції і кондиціонування починається з проектних робіт. Грамотно і професійно виконаний проект гарантує отримання достовірних даних параметрів необхідної системи вентиляції та кондиціонування, якісний повітрообмін і нормативні параметри повітря та температури в приміщеннях офісу. Після цього можливий вибір різних варіантів обладнання.

Замовник повинен узгодити з проектувальниками: експлікацію приміщень, доступні енергоресурси на приміщення, варіанти можливого розміщення вентиляційного обладнання (у просторі над підвісними стелями, в коробах по периметру кімнат, в коридорі, в шафі або в допоміжному приміщенні), дані по опалювальній системі, розміщення робочих місць з урахуванням норм робочого простору, прикинути розташування оргтехніки і дизайн інтер’єру, передбачуваний рівень запиленості та вологості, можливі теплопритоки від техніки та освітлення і необхідність клімат-контролю, продумати режим та організацію роботи офісу в цілому. Всі ці фактори враховуються в технічному завданні на проектування і при розрахунку параметрів кліматичної системи, а також сприяють вибору оптимального варіанту.

Приклад послідовності підбору обладнання для офісу 150 кв. метрів

Припускаємо, що для одного співробітника необхідно близько 8-10 кв. метрів площі офісу, отримуємо – в офісі 150 кв. метрів де можна розмістити від 15 до 18 осіб. При якісній подачі повітря в зони, де працюють люди, можна збільшити кількість співробітників без шкоди у кількості норми для кожного працівника.

Для одного працівника необхідно забезпечити до 60 м. куб. свіжого повітря в годину, тоді загальна кількість припливного свіжого повітря, що подається вентиляцією в офіс, повинна дорівнювати – 900 метрів кубічних на годину.

Цей об’єм повітря необхідно профільтрувати, обігріти або охолодити за допомогою електрики, доступного для даного приміщення під ці потреби. Наприклад, при зовнішній температурі -25 градусів, повітря нагрівають електричними калориферами до +18 град. С. Для цього необхідно понад 12 кВт виділеної потужності (380В), що для багатьох офісних приміщень недоступна розкіш. Або при можливості можна використовувати тепло з системи опалення водяного калорифера, проте система теплозабезпечення офісу повинна бути розрахована на ці додаткові навантаження.

Зменшити енерговитрати можна застосувавши в системі припливно-витяжної вентиляції рекуператор, який скорочує втрати тепла до 80%. Таким чином, в системі припливно-витяжної вентиляції з рекуператором потреба в потужності зменшується до 5 кВт. А це вже “підйомні” дані. Однак необхідно прийняти неминучість збільшення капіталовкладень для таких енергозберігаючих технологій. Але зайвими вони не будуть. Техніко-економічне обґрунтування, що виконується в ході проектних робіт, доведе швидку окупність такого устаткування.

Більш точний розрахунок робить інженер-проектувальник, який враховує всі втрати тиску, теплопритоки, довжину повітроводів, рівні шуму, і безліч інших параметрів.

Схеми, які застосовуються для кондиціонування повітря в офісах, можуть бути різними:

  • спліт-система на одне приміщення;
  • мульті-спліт система з декількома (до 5-ти) блоками напівпромислового типу;
  • внутрішні касетні, канальні, настінні, колонні кондиціонери, розраховані під конкретне приміщення;
  • багатозональні, напівпромислові кондиціонери тощо.

Для невеликих приміщень – від 15 до 20 кв. м. необхідно від 1,8 до 5 кВт холодильної потужності. Кондиціонери до 7 кВт працюють від 220В. Напівпромислова серія понад 7 кВт потребує мережі 380В. Промислові та напівпромислові системи кондиціонування застосовують для офісних будинків та бізнес-центрів, які вимагають точних проектних розробок.

На ринку вентиляційного устаткування представлена продукція, як провідних світових вентиляційних гігантів, так і якісні вентиляційні агрегати та комплектуючі вітчизняних виробників. Якщо звернутися до добре зарекомендованої компанії, що спеціалізується на постачанні якісного обладнання для вентиляції та кондиціонування, то можна уникнути багатьох помилок і непередбачуваних результатів.


Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *