Як замінити розетку самостійно?

Як замінити розетку самостійно?

Як кажуть, ніщо не вічно і навіть самі якісні речі виходять з ладу. Все колись ламається, зношується, або просто втрачає свою актуальність. Розетки також не виняток. Багато житлових будинків, побудованих за часів СРСР, мають зношену електропроводку і розхитані розетки. Часто з’являється спокуса поправити стан справ під час ремонту, щоб якість і зовнішній вигляд відповідали сучасному стилю, та й просто тому, що розетки нерідко виходять з ладу, не переживши короткого замикання.

Розташування розетки на стіні теж зазнало зміни. Якщо раніше вони стандартно знаходилися на висоті близько одного метра над підлогою, то зараз модно розміщувати їх на рівні 40 см від рівня підлоги.

Коли виникає питання, як поміняти розетку, то відразу в голові з’являється кілька варіантів вирішення проблеми. Звичайно, не маючи необхідного досвіду, є тільки один спосіб виправлення ситуації – виклик електрика. Але так, як ця необхідність — справа життєва, то є сенс вникнути в ази принципів роботи електрики і розібратися самому в поставленій задачі.

Типи розеток та їх характеристики

Раз вже ми зважилися на заміну розеток, то варто вивчити їх різновиди докладніше. Можливо, захочемо вибрати розетки з додатковими можливостями, але для цього потрібно знати про їх існування.

Розетка із заземленням

Заземлення – це велика перевага для підключення і роботи електроприладів, адже це додатковий фактор безпеки. Але для того щоб купувати розетки з заземленням потрібно бути впевненим, що у вашій електричній мережі є заземлений провід. Інакше просто немає ніякої необхідності витрачатися на розетки з такою властивістю.

Для потужних електроприладів наявність заземлення вкрай важливе. Адже дрібний побутовий пристрій без заземлення може злегка вколоти струмом, а в результаті удару електрикою від потужного приладу можна постраждати серйозніше, і навіть позбутися життя.

Накладна або вбудована розетка

Вбудовану розетку складніше встановити, але зате вона практично не займає місця. Це всім звичні типи розеток, які вмонтовані у стіну і мають підрозетники. Вони використовуються, як для зовнішньої проводки, так і для внутрішньої.

Накладна розетка легко встановлюється, адже не доведеться робити велику дірку в стіні для підрозетника. Для монтажу такої розетки потрібно просвердлити в стіні два отвори, на які за допомогою дюбелів буде кріпитися розетка. Такі розетки не дуже поширені через їхню виступаючу конструкцію.

Подвійні і потрійні розетки

Для того, щоб одночасно могли працювати кілька побутових приладів, які вже давно не є чимось незвичайним, встановлюють подвійні або потрійні розетки. Їх підключення та вартість не набагато відрізняються від одинарних розеток, а зручно стає всім членам сім’ї.

Додаткові функції

1. Розетка може мати додатковий захист, який убезпечить дітей від її використання не за призначенням.

2. Розетка може мати кришку. Це потрібно, коли розетка встановлюється в місцях скупчення великої кількості вологи: у ванній, душовій, сауні, бані тощо.

3. Розетка з таймером. Розетка здатна сама відключити роботу електроприладу, відповідно до того проміжку часу, на який вона запрограмована.

4. Розетка з вимикачем. Відключити працюючий прилад можна, не виймаючи його вилку з розетки, а клацнувши вимикачем. В результаті розетка і вилка прослужать набагато довше.

5. Розетка з підсвічуванням. Корисна в темряві, коли людині складно потрапити виделкою в розетку без додаткового освітлення.

6. Розетки можуть мати різну потужність, яка вказана прямо на самому пристрої. При установці потрібно це враховувати, так як при підключенні потужного електроприладу в невідповідну для цього розетку може статися замикання і вихід з ладу розетки.

Розетки слабкої потужності призначені в основному для телефонного зв’язку та інтернету.

Демонтаж старої розетки

Головне правило перед будь-якими діями з електромережами – знеструмлення квартири або хоча б кімнати, в якій потрібно провести заміну розетки. Ви напевно знаєте, що це можна зробити в загальному коридорі вашого поверху, скориставшись вимикачем подачі електроенергії на щитку (автоматом). Головне, не переплутати, і не знеструмити сусідів.

Якщо вам потрібно терміново поміняти стару розетку в темний час, то відразу приготуйте альтернативне освітлення у вигляді ліхтаря.

Заміна розетки неможлива без мінімально необхідного набору інструментів. Можуть стати в нагоді: покажчик напруги, молоток, плоскогубці, кусачки, викрутки.

Заміна старої розетки відбувається в кілька етапів

1. Знімаємо стару панель. Для цього потрібно витягнути центральний болт за допомогою належної викрутки.

2. Перевіряємо відсутність напруги в мережі за допомогою індикатора. Якщо в мережі є електрика, то лампочка покажчика напруги засвітиться при торканні до фазного дроту.

3. Якщо інструмент справний, і лампочка не спалахує при контакті з обома проводами розетки, то можна спокійно приступати до роботи.

4. Послаблюємо два гвинта розпірних пластин, кріпильні гвинти теж прибираємо.

5. Акуратно дістаємо розетку з підрозетника і добираємося до проводів, які потрібно від’єднати, викрутивши затискні гвинти.

Тут можуть бути сюрпризи. Кількість проводів може відрізнятися. У старих будинках ви можете побачити тільки 2 дроти – фазний і нульовий, в сучасних будівлях 3 або 4 дроти. Третій провід – це провід заземлення, а наявність четвертого говорить про те, що в цій або сусідній кімнаті підключена ще одна розетка, яка має живлення за допомогою додаткового проводу.

У старих будинках можна зустріти ситуацію, коли підрозетника немає, а розетка була вмонтована в стіну. Таких нюансів зараз вже не допускають, і якщо випало таке “щастя”, то краще виправити ситуацію, встановивши нову розетку вже з подрозетником.

Таким чином ми провели демонтаж старої розетки і маємо отвір в стіні з проводами.

Іноді люди хочуть знати, як поміняти розетку на нову під напругою. Це дуже складний і відповідальний крок, який вимагає чіткого розуміння всіх факторів ризику. Така необхідність виникає досить рідко, і завжди краще все-таки відключити електрику перед виконанням робіт з електромережами. Але в ряді випадків доводиться працювати і з напругою в мережі.

Існує ряд правил, яких потрібно чітко дотримуватися при виконанні дій в умовах підвищеного ризику. Захистити від удару струмом можуть рукавиці з матеріалу, який не проводить електрику, а також спеціальні ізольовані інструменти.

Користуйтеся тільки тими викрутками, робота з якими передбачена у таких випадках, а також ніколи не чіпайте проводи й інші елементи розетки руками!

Установка нової розетки

Монтаж нової розетки починається з установки нового підрозетника. Зручно, коли його розмір точно підходить під отвір в стіні, але якщо це не так, то його можна обрізати до потрібного нам розміру або навпаки, акуратно збільшити розмір отвору.

Після примірки підрозетника в стіну, потрібно закріпити його за допомогою цементного або гіпсового розчину. Приготувати його можна шляхом змішування сухого матеріалу з водою, доводять консистенцію суміші до такого стану, щоб вона в не застиглому вигляді могла зафіксувати підрозетник в стіні.

За допомогою шпателя розчином заповнюється дірка в стіні, і суміш рівномірно розподіляється по краях отвору. У підрозетнику виламується віконце для протягування проводів. Потім на його торцеву частину також накладається трохи розчину. Дроти протягуємо через отвір дна підрозетника і закріплюємо деталь в стіні.

Коректуємо за допомогою суміші пошкодження в стіні, і заповнюємо нею всі наявні щілини.
Після цього терпляче чекаємо моменту, коли розчин повністю засохне і затвердіє, і продовжуємо процес встановлення розетки.

За допомогою кусачок позбавляємося від ізоляції на проводах та вкорочуємо зайву довжину дротів. Якщо бентежить зайва довжина, то краще все ж не вкорочувати дроти, а помістити їх у вбудовану частину розетки. Подовжити проводку можна за допомогою додаткових частин нового проводу.

Переходимо до підключення нової розетки та закріплення її в стіні.

Викрутивши болт, прибираємо з вимикача панель. Поміщаємо проводи в контакти розетки і фіксуємо їх за допомогою закріплення болтів викруткою.

Зазвичай різні дроти відрізняються за кольором. В такому випадку, фазний провід має білий, червоний або коричневий колір, нульової провід – синій або чорний колір і провід заземлення пофарбований у жовту чи зелену кольорову гаму.

У разі відсутності колірних відмінностей на дріт з фазою бажано поставити позначку маркером. Перевірити наявність струму в ньому потрібно ще до підключення до нової розетки за допомогою покажчика напруги. Фазний провід прийнято приєднати до правого контакту.

Після цього нову розетку поміщаємо в підрозетник, поправляємо її положення на стіні і закріплюємо за допомогою гвинтів.

Останньою дією по установці нової розетки є — закріплення кришки за допомогою закручування центрального гвинта.

Відновлюємо подачу електроенергії, поміщаючи вимикач автомату чи запобіжника на щиті у відповідне положення. Після цього перевіряємо працездатність нової розетки за допомогою підключення будь-якого електронного пристрою.

Як поміняти одинарну розетку на подвійну?

Процес заміни одинарної розетки на практиці виявляється зовсім нескладним завданням. Спробуємо його ускладнити і встановити на місце одинарної розетки подвійну. Часто це буває дуже виправдано, так як кількість електричних приладів в кожній квартирі зростає в геометричному прогресі. При цьому більшість електроприладів мають так звані євро-вилки, які не підходять під старі розетки радянського зразка.

Для початку потрібно розширити отвір в стіні під нову, більш широку коробку розетки, іншими словами, доведеться довбати стіну.

Якщо ви виявили в стіні два кабелі, в кожному з яких по 3 дроти, то виконаєте наступні дії:

  • розкрутіть пари проводів за допомогою плоскогубців;
  • виконайте 2 отвори в новому підрозетнику, помістіть в них спеціальні прокладки і протягніть через них кабелі з дротами;
  • з’єднайте пари проводів разом: 2 фазних проводи, 2 нульових дроти і 2 заземлених дроти;
  • кожну пару приєднайте до відповідних клем розетки, звертаючи увагу на позначення клем: L — фазний, N — нульовий, E – заземлений;
  • якщо є один кабель з трьома проводами, тоді в корпусі розетки пробийте один отвір, через який пропустіть дроти. Підключіть відповідні дроти до клем розетки.

Залишається тільки зафіксувати і закріпити розетку.

Якщо ви зуміли самостійно провести заміну одинарної розетки на подвійну, то у вас не виникне питання, як поміняти подвійну розетку на аналогічну нову в разі необхідності або виходу з ладу старої.

Як поміняти в будинку потрійну розетку?

Іноді виходом із ситуації з великою кількістю підключених електричних пристроїв одночасно, стає установка потрійної розетки. Вона може бути вмонтована в один великий отвір в стіні, а може складатися із трьох окремих розеток, розташованих поруч і захованих під однією кришкою.

Цей спосіб заслуговує більшої довіри, ніж використання трійників і двійників, які можуть призвести до короткого замикання.

Якщо у вас стіна з гіпсокартону, то зробити в ній ще два додаткових гнізда для окремих розеток не складе великих зусиль. Але, якщо доведеться мати справу з бетоном або цеглою, то краще встановити блок із трьох розеток в один збільшений отвір в стіні.

Купуючи потрійну розетку, варто звернути увагу на її якість. Добре, коли всі контакти виконані з латуні, а зовнішня панель виготовлена зі спеціальної пластмаси, стійкої до займання.

Підключення потрійний розетки аналогічно процесу підключення подвійний розетки. Її легко можна встановити на місці старої одинарної розетки. У разі монтажу потрійний розетки на новому місці, доведеться потрудитися більш об’ємно.

Щоб розібратися, як поміняти розетку в квартирі самому, потрібно зробити зовсім невелику роботу з пошуку потрібної інформації і не боятися застосовувати нові знання на практиці.

Також раджу почитати про клей для шпалер.

Джерело: https://uk.sifon.in.ua/


Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *