Які є види парканів та огорожі?

Які є види парканів та огорож?

Споконвіку відома любов українського народу до різних огорож і парканів. Огороджується практично все, та з будь-якого приводу: будмайданчики, муніципальні будівлі, дитячі майданчики, приватні будинки, дачі, навіть пустирі. Хіба що відпала потреба зводити неприступні стіни навколо міст. У багатьох країнах, де немає більше необхідності або традиції (як на сході) ховатися за високими стінами, паркан виконує декоративно-розділову функцію. І ніхто не побоюється, що сусіди, переступивши через витончену перегородку, топтатимуть газон або вкрадуть садовий інвентар.

Але в Україні, як і раніше, воліють огорожі вищі та товстіші. В цьому проявляється і традиційне українське відсутнє почуття міри – чим масивніший паркан, тим багатший та впливовіший той, хто за ним мешкає. Власники ділянок зводять паркани із самих різних матеріалів, які тільки є під рукою і на що вистачає коштів: сітка, дерево, бетон, сталевий профіль, азбоцементі листи тощо. Безсумнівно, у кожного з них є свої переваги і недоліки.

Дерев’яний паркан

Дерев’яний паркан, як правило, простіший і нижчий від своїх «побратимів» з інших матеріалів. “Штахетник”, до тепер користувався популярністю у невеликих селищах або за містом. Сьогодні викликає здивування іноземців, які давно не використовують дерево для огорожі. В Закарпатті частіше зустрічається інший вигляд дерев’яного паркану – невелика огорожа з декількох горизонтальних жердин на стійках.

Вибір цього матеріалу пояснюється просто: поставити паркан з дерева дешево. До того ж дерев’яні вироби традиційні в Україні, які гармонійно вписуються у садовий ландшафт. Поставити такий паркан просто, а зламані або згнилі з часом елементи легко замінити. Тим не менш, штахетник вимагає регулярного догляду: фарба швидко вигорає і облітає, деревина темніє, починає ламатися.

Металева сітка

Чим ближче до міста, тим більше дерево витісняється металевою сіткою. Спорудити огорожу з сітки досить легко: вона монтується на бетонних, металевих або азбоцементних стовпах, прибивається до брусків або натягується за допомогою сталевого дроту.

При виборі металевої сітки для огороджі важливо не переплутати її з сіткою для штукатурних робіт (яка має більш дрібні осередки і зроблена з тонкого дроту). Хоча багато купують саме штукатурну сітку, бо тримається вона досить довго.

Металева сітка для огорожі буває трьох видів.

1. Звичайна (або чорна). Це найбільш проста і недорога сітка рабиця і чорна зварна. Після установки їх обов’язково слід пофарбувати і надалі підфарбовувати кожні 3 – 4 роки. Сітка рабиця – недорогий і надійний варіант огорожі, який прослужить не один десяток років.

2. Оцинкована. Оцинкована сітка коштує декілька дорожче, зате не вимагає фарбування. При виборі будь-якої сітки рабиці, та оцинкованої в тому числі, краще віддати перевагу із загнутими кінцями, тоді встановити її буде значно простіше.

3. Сітка з полімерним покриттям. Цей вид металевої сітки в продажу з’явився відносно недавно. Для неї розроблені різноманітні комплектуючі, починаючи від опор і стовпів, та закінчуючи воротами та хвіртками, і виглядає вона набагато цікавіша за рахунок покриттів різних кольорів. Сітка з полімерним покриттям коштує дорожче, зате можна купити відразу відповідний комплект.

Пластикова сітка

Пластикова сітка виготовляється з полістиролу вітчизняного виробництва і має певні переваги: вона легка, гнучка, естетично виглядає, не схильна до корозії. Але значно поступається металевій сітці в міцності і довговічності. Термін її служби від 3 до 10 років, що позначається і на відповідній ціні.

Секційний металевий паркан

Секційний металевий паркан являє собою конструкцію з певної кількості секцій, які виготовляються в заводських умовах і монтуються на місці або на опорні стовпи, чи за допомогою зварювального апарату. Секційний металевий паркан вимагає мінімального догляду (періодичне фарбування), дуже довговічний і стійкий до пошкоджень. Але обійдеться він досить дорого, особливо якщо потрібно обгородити велику ділянку.

Кований паркан

Ковані огорожі, що захищають, як правило, міські парки, історичні садиби або палацові ансамблі, витребуванні й у приватних осіб. Кований паркан відрізняється високою міцністю, практичністю і довговічністю, не боїться опадів і перепадів температур, а спеціальні покриття захищають метал від корозії. Звичайно, кована огорожа є дорогим задоволенням тому, що виготовляється вручну і на замовлення. Але такий паркан воістину розкішний, має неповторний, унікальний вигляд і гармонійно вписується практично в будь-який стиль.

Метало-профіль

Метало-профіль застосовується для будівництва парканів зовсім недавно, але вже завоював популярність і користується непоганою репутацією. Звичайно, він програє у витонченості різьбленим парканам з дерева або вишуканим кованим огорожам, але має ряд вагомих переваг. Профлисти виготовляються з високоякісної сталі, тому, незважаючи на свою пластичність, володіють високою міцністю, стійкістю до вологи, снігопаду, сильним вітрам і іншим кліматичним впливам. Колірний вибір метало-профілю величезний, при цьому фарба тримається досить довго і не вимагає регулярного перефарбовування. Висота і фактура легко підбираються під бажання замовника. Паркан з метало-профілю, завдяки великій площі профлиста, максимально приховує територію і захищає її від сторонніх поглядів. При цьому ціна на цей матеріал цілком доступна.

Останнім часом стало модним поєднувати стиль і художню ковку. За зовнішнім виглядом такий паркан виглядає не гірше кованих огорож і зберігає переваги обох металів.

Камінь і цегла

Паркан з каменю або цегли – це та сама неприступна стіна. Такий паркан більш ніж значний і максимально надійний. Але дозволити собі подібну огорожу може далеко не кожен, так як вартість цих матеріалів досить висока. Хоча навряд чи на невеликій ділянці виникає потреба зводити подібні феодальні стіни.

Жива огорожа

На відміну від українських глухих парканів, на заході вважають за краще висаджувати зростаючі чагарники, якщо потрібно приховати територію від сторонніх очей. В Україні живопліт – рідкість, але далеко не новинка. Тільки наші люди вважають за краще висаджувати колючі кущі (глід, акацію, шипшину тощо), а такий живопліт досить скоро перетворюється в непрохідну гущавину.

І хоча триметрові паркани та огорожі досі поширені, можливо в майбутньому люди пишаючись чарівністю витончених огорож та декоративних кущів, поступово позбудуться звички зводити між собою стіни.


Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *