Утеплення фасадів будинків мінеральною ватою – технологія

технологія утеплення фасадів мінеральною ватою

До будь-якого будинку із таких матеріалів, як цегла або природний камінь, завжди пред’являються підвищені вимоги теплоізоляції. Це необхідно для того, щоб знизити втрати тепла і зберегти в будинку комфортну температуру для проживання людини. Утеплення проводять різними матеріалами, одним з яких є мінеральна вата.

Чому варто вибрати саме мінеральну вату?

Неспроста так поширене утеплення фасадів мінеральною ватою. Фасадна вата трохи відрізняється від своєї «родички» для внутрішньої обробки. Перша володіє більшим ступенем гідрофобності (здатність відштовхувати вологу). До того ж у неї щільність вища, ніж у вати для житлових приміщень.

Мінеральна вата буває базальтовою, кам’яною і виконаною з скловолокна. Завдяки такому складу мінеральна вата не горить і створює додатковий захист від пожежі.

Такий матеріал випускають у вигляді плит, рідко у вигляді матів. Щільність таких плит становить не менше 80 кілограмів на кожен квадратний метр, а товщина – 15, 10 або 5 сантиметрів. Випускаються плити у розмірах 60х1200 мм або 50х1000 мм.

Переваги утеплення мінеральною ватою

Завдяки технології виготовлення і своєму складу, мінеральна вата для утеплення фасаду вже не перше десятиліття займає провідне місце серед інших матеріалів. Головні її переваги – це:

 • значна теплоізоляційна здатність, що робить цей матеріал номером першим у порівнянні з іншими;
 • здатність не тільки утеплити, але і звукоізолювати будівлю;
 • оскільки матеріал органічний, в ньому не заводяться мікроорганізми, комахи і гризуни;
 • м’якість і податливість мінеральної вати дозволяють замаскувати дефекти покриття, кривизну стін;
 • ремонт і відновлення готового фасаду не займе багато часу і зусиль;
 • мінеральна вата дешевша від пінопласту – теж поширеного матеріалу для утеплення;
 • матеріал практично не змінює своїх експлуатаційних властивостей при значних перепадах температури повітря, а також не вбирає вологу завдяки гідрофобній добавці;
 • як уже зазначено, “мінвата” не горить, не плавиться;
 • усадка відбувається дуже тривалий час, тому деформації якщо і відбуваються, то вони практично не помітні.

Однак є деякі недоліки, але вони легко усуваються правильною технологією утеплення фасадів мінеральною ватою:

 • вата здатна вбирати вологу, якщо вона не оброблена гідрофобними розчинами, а це призводить до зниження теплоізоляційних властивостей;
 • якщо не буде виконаний армуючий шар, мінвата може змінювати свій об’єм, що неминуче призведе до тріщин.

Початок роботи з утеплення фасадів мінватою

Те, що мінеральна вата дозволяє замаскувати проблеми покриття, означає, що перед накладанням поверхню стіни вирівнюють. Це робиться для кращого зчеплення з фасадом, і відповідно, для більшої ефективності утеплення.

З поверхні потрібно прибрати сміття, пил, закрити тріщини і відколи, усунути масляні плями, якщо є такі.

Починати роботи потрібно знизу. Для кріплення мінераловатних плит потрібно використовувати спеціальний клей, відповідний для цього матеріалу. Він продається у вигляді порошку, розфасований в мішки по 25 кг. Суміш потрібно всипати у таз із зазначеним на упаковці обсягом холодної води і ретельно розмішати.

Плити мінеральної вати для утеплення фасаду монтуються за допомогою рівня, щоб досягти точності укладання. Потрібно контролювати місця стиків. Вони повинні мати мінімальну ширину, інакше не уникнути появи так званих «містків холоду». Приклеєні плити потрібно залишити на деякий час, щоб розчин підсохнув.

Наступний етап – дюбелювання

Технологія утеплення фасадів мінватою передбачає обов’язкове армування покриття. Для цього потрібно підготувати пластикові дюбелі. Вони потрібні, щоб забезпечити міцність усього теплоізоляційного покриття. Армований шар – необхідна умова якісного утеплення. Він запобіжить таким небажаним явищам, як виникнення тріщин і навіть обвал покриття.

Виконується це так: на плити наноситься шар клею, потім у нього втискається армуюча асітка. Далі на неї накладається ще один шар клею. Такий армуючий шар покращує теплоізоляцію і додатково закріплює вату.

Завершальний етап – обробка

Для фінальної обробки застосовують найчастіше декоративну штукатурку або фасадну фарбу. Ці варіанти не тільки виконують естетичну функцію, але і захищають від появи грибка і цвілі на стінах.

Існує декілька поширених та ефективних способів нанесення декоративної штукатурки.

Серед них слід особливо виділити наступні:

 • штампування — цей вид роботи передбачає штампування за допомогою валика, обтягнутого сіткою з певним малюнком (це найбільш простий спосіб, який застосовують – прості штрихи валиком, або комбінацію певних рухів);
 • начіс – передбачає використання щітки з металу, що має дротяні ворсинки (поверхню стіни зі свіжою штукатуркою як би «причісують», а потім залишають на добу, а згодом підсохлу штукатурку витирають ганчіркою, щоб відокремити частинки, які слабо тримаються);
 • торцювання – для цього застосовують натуральну або гумову губку, яку змочують мильною водою, у результаті виходить поверхня, схожа на природний камінь по своїй фактурі.

технологія утеплення фасадів

Маленькі хитрощі великого ремонту

Досвідчені майстри-будівельники знають деякі особливості для якісного виконання робіт з утеплення фасадів мінеральною ватою.

Ось декілька порад від професіоналів:

 • якісно змонтувати нижню смугу мінераловатних плит допоможе спеціальний металевий карниз, а кріплять його в області цоколя будівлі за допомогою дюбелів;
 • ніколи не можна застосовувати акрилову штукатурку для обробки поверхні мінвати, справа в тому, що акрил добре пропускає повітря, а разом з ним і вологу — все це не сприяє тривалому терміну служби утеплювача;
 • в результаті укладання цілісних плит при утепленні фасадів мінеральною ватою своїми руками завжди залишаються шматочки, а їх викидати не потрібно – вони знадобляться для закладення невеликих щілин і просвітів там, де стіни недостатньо рівні;
 • товщина теплоізоляційного шару повинна відповідати кліматичним умовам, а якщо підібрати плити потрібної товщини не представляється можливим, то допускається укладання в два шари, при цьому розташовуються плити не врівень один з одним, а в розбіжку;
 • на підготовчому етапі важливо не тільки усунути всі нерівності стіни, але і прибрати металеві деталі: кріплення, арматуру, стару сітку тощо.

Справа в тому, що при майбутніх перепадах температур на металі обов’язково утворюється конденсат, а це призведе до поширення корозії. У такому разі не уникнути появи рудих плям на новенькій поверхні стіни.

Раджу також почитати про технологію встановлення міжкімнатних дверей.


Мітки:

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *