Що робити, якщо засмітився унітаз?

Що робити, якщо засмітився унітаз?

Без проведення періодичних профілактичних заходів з очищення труб уникнути засмічення просто неможливо. До того ж, його можуть спровокувати не тільки забруднення, скупчені там за певний час, але і випадково потрапивший сторонній предмет або ганчірка. Отже, засмітився унітаз, що робити? У даній статті будуть розглянуті види побутових засмічень та шляхи їх ліквідації.

Порядок дій, так само як і спосіб усунення неполадки, слід визначати із ступеня його складності. Якщо вода б’є через край унітазу, єдине, що можна зробити – це негайно викликати аварійку і, озброївшись рукавичками, відрами та ганчірками намагатися запобігти її поширення за межі санвузла. В менш екстремальних ситуаціях можна впоратися з засміченням самостійно.

Види усунення засмічень в унітазі

Розрізняють кілька видів усунення засмічення в унітазі:

  • хімічний;
  • гідравлічний;
  • гідродинамічний;
  • механічний.

Хімічний спосіб чистки засміченого унітазу

Так, якщо спостерігається очевидне уповільнення зливу води або ж, її застій в чаші унітазу, то можна спробувати хімічний спосіб. Він полягає у використанні лужних засобів, які заливаються в трубу і залишаються там на деякий час (годину-дві, іноді більше, точний час вказується на упаковці). До таких відносять всім відомі розчини Кріт і Тирет. Після закінчення зазначеного часу в унітаз бажано вилити декілька літрів гарячої води.

Єдина міра обережності: заливати розчин потрібно безпосередньо вглиб зливного отвору, уникаючи потрапляння його на емаль. Приміром, якщо унітаз з поличкою, то при необережному поводженні можна налити розчин на емальований виступ всередині нього. Його необхідно відразу ж змити, оскільки при тривалому впливі абразивних засобів на емаль, вона починає руйнуватися.

Але одразу ж потрібно зазначити, що подібний метод найчастіше не приносить бажаних результатів, особливо у випадку з унітазом. Механізм роботи полягає в розчиненні забруднень, які скупчуються на внутрішніх поверхнях труб, але, як правило, засмічення унітазу провокує попадання в нього чогось більшого, ніж прості відкладення, наприклад, шматок ганчірки, губки, великі харчові відходи тощо. Знову-таки, доцільність застосування хімічного способу визначається залежно від ступеня інтенсивності засмічення. Якщо вода просто проходить повільніше звичайного, цілком можливо, що засіб спрацює.

Слід звернути увагу, що хімічний метод не можна застосовувати для сталевих труб! Тільки для пластикових або чавунних.

Гідравлічний спосіб чистки унітазу

Отже, продовжуємо обговорення актуального питання: “засмітився унітаз, що робити”. У разі невеликого засмічення може допомогти вантуз. Механізм його дії відомий, мабуть, усім. Ритмічні натискання на вантуз, прикладений до зливного отвору, створюють в трубі подобу гідравлічних ударів. Під їх впливом ущільнення, що перешкоджають вільному зливу води, починають розпадатися і проходити в злив.

Гідравлічний спосіб досить ефективний, але можливість його застосування залежить від моделі самого унітазу і вантуза. В деякі унітази встановити вантуз потрібним чином, щоб виключити потрапляння під нього повітря, неможливо. А деякі моделі вантузів самі по собі розраховані на чистку малих зливних отворів, ванн і раковин. У будь-якому випадку, спробувати варто.

Гідродинамічний спосіб чищення засміченого унітазу

У деяких випадках засмічення вдається видалити за допомогою жорсткого гумового шланга. Цей спосіб можна назвати гідродинамічним, оскільки він діє відразу в двох напрямках: надає силовий тиск (напір води) і температурний. Послідовність дій наступна:

  • один кінець шланга закріплюють на кінці крана з гарячою водою;
  • інший кінець поміщають всередину зливного отвору унітазу;
  • відкривають гарячу воду під напором.

Цей спосіб найкраще застосовувати в сукупності з хімічним прочищенням. До слова сказати, для максимальної ефективності усунення засмічення можна послідовно або паралельно застосувати кілька способів. Наприклад, хімічний засіб, прочищення тросом і потім промивання гарячою водою.

Механічний спосіб прочистки унітазу

Даний спосіб може включати в себе використання сантехнічного троса або дорна, зняття гофри або ручне видалення засмічення (по можливості).

Сантехнічний трос

При наявності троса його поміщають в зливний отвір унітазу і, безперервно обертаючи його в одному напрямку, починають поступово проштовхувати всередину. Якщо засмічення утворилося саме в трубі унітазу, то через деякий час трос упреться в перешкоду. У цьому випадку необхідно спробувати за допомогою активних зворотно-поступальних рухів проштовхнути засмічення або ж витягти його назовні. Якщо першого разу не вдалося досягти необхідного результату, то процедуру потрібно повторити. В ході такої роботи важливо стежити, щоб трос перебував у натягнутому стані. Якщо він почне скручуватися всередині труби, то продовження прочищення буде неможливо. До того ж, це може пошкодити внутрішні стінки труби.

 

Прочищення унітазу за допомогою дорна

Крім троса можна використовувати дорн. Він являє собою сталеву пружну стрічку з наконечником. На відміну від троса, його можна обертати, і слід поступово проштовхувати в злив. Роботу потрібно проводити обережно, без різких рухів. Це необхідно для того, щоб уникнути пошкодження внутрішніх керамічних стінок унітазу або пошкодження самого дорна. При занадто різких рухах дорн може лопнути, і частина сталевої стрічки застрягне в зливі, тільки посиливши положення.

Необхідно звернути увагу, що всі названі способи можна застосовувати для усунення засмічень в унітазах різних моделей і способів кріплення.

Прочищення гофри

У разі, якщо унітаз під’єднується до каналізаційної системи за допомогою гофри, то доцільніше буде перевірити її на наявність пробки. Для цього досить зняти і перевірити. При виявленні засмічення, його витягують, гофру прочищають і повертають на місце.

Найоптимальніший варіант – приєднання каналізаційного випуску безпосередньо до горловини стояка. Але це зустрічається вкрай рідко. У більшості випадків, наприклад, при установці підвісного унітазу, передбачається використання саме гофрованої труби. Подібний підхід істотно полегшує прочищення невеликого засмічення, який найчастіше утворюється саме в ній.

Потрібно зауважити, що не завжди причина криється безпосередньо в трубах унітазу. Тому, якщо зроблені спроби виявити проблему не увінчалися успіхом, потрібно рахувати, що засмічення утворилося в стояку або ж, у горизонтальному відводі. У цьому випадку власними силами обійтися навряд чи вдасться. Хоча, якщо в санвузлі є спеціальний гідро-затвор, то можна спробувати усунути засмічення за допомогою троса. Для цього необхідно відкрити затвор, ввести в трубу трос і поступово просувати його, дотримуючись вищевказаних рекомендацій.

У висновку потрібно зазначити, що при виборі такого сантехнічного обладнання, як унітаз, необхідно звертати увагу на надійність і практичність всіх його складових елементів, будь то пристрій бачка чи каналізаційний випуск. Важливе значення також має грамотна організація системи зливу. Неправильний кут нахилу, малий розмір труб постійно можуть провокувати виникнення засмічень. Крім цього, при заміні сантехнічної арматури краще всього використовувати елементи із сучасних матеріалів, таких як ПВХ, поліпропілен тощо. І в будь-якому випадку бажано, щоб у будинку завжди був у наявності інструмент для усунення засмічення. Тоді настільки актуальна проблема, як – “засмітився унітаз”, вже не буде викликати розгубленість.


2 коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *