Свердловини на воду – види, буріння

Свердловини на воду - буріння, види.

Складно уявити проживання в комфортних умовах без води. У містах існує каналізація. А як же бути щасливим власникам заміського будинку? Можна, звичайно, запастися величезною кількістю відер і бігати щоразу до сусідів. Але такий метод видобутку води геть зведе все задоволення від проживання в приватному будинку нанівець. Виходом із цієї, здавалося б, непростій ситуації стане облаштування свердловини на воду.

Види свердловин на воду

Від вибору типу свердловини залежить не тільки її ціна, але і якість видобутої води. Існує три типи свердловин на воду.

1. Криниця. Досить «стародавній» метод видобутку води, але, тим не менш, користується певною популярністю в сучасному світі. З його переваг слід виділити простоту в установці і експлуатації: насосом виступає відро, яке приводиться в дію ручною силою. А от недоліків набагато більше: постійно замулене дно, «скачуть» ґрунтові води і важке встановлення насосів.

2. Свердловина «на пісок». У таких свердловинах вода видобувається з піщаних ґрунтів на відносно невеликій глибині – 10-30 метрів. Якість води в них середня, але залежить від місця буріння. Іноді вода з «піщаної» свердловини за своїми смаковими характеристиками обходить артезіанську воду. Ціна робіт по створенню такої «дірки» досить низька, а терміни виконання – від 1 до 3 днів. Використання свердловини «на пісок» передбачає наявність хорошої водоочисної системи: фільтрів дрібних частинок і очищувачів заліза.

3. Артезіанська свердловина. Є найякіснішим джерелом води в приватному будинку. Вода видобувається з шарів пористого вапняку, що забезпечує їй м’якість і відносну чистоту. Така свердловина не замулюється і постачає користувачів водою протягом усього року. Так як водоносні вапняки залягають на глибині від 40 метрів, кількість труб, які використовуються при створенні свердловини, роблять її досить дорогою.

Типи і види свердловин на воду.

Як вибрати тип свердловини?

Вибирати свердловину на воду слід виходячи з наступних критеріїв: кількість людей, що проживають у будинку; цілі для яких буде використовуватися вода (наприклад, постачання каналізації, полив городу або газону); наявність пральної і посудомийної машини. Кожен тип свердловини має свій дебет – обсяг видобутої води в годину. Крім того, не слід забувати, що тип свердловини на воду залежить від геологічних характеристик певної ділянки. Дізнатися про це можна у сусідів, які вже користуються своєю свердловиною або у фахівців при попередньому виїзді на місце буріння.

Аналіз води з свердловин

Кожна свердловина унікальна за якістю води, що здобувається. Наприклад, вода з свердловини «на пісок» може бути жорсткою і забрудненою із зовнішніх джерел, тоді як артезіанська більш м’яка і чиста. Важливим чинником якості води є рівень вмісту заліза в ній. Багато людей постають з проблемою «іржавої» води або проблемою наявності сильного металевого присмаку в ній.

Очищення води від заліза

У будь-якій свердловині встановлюються фільтри великих і дрібних частинок. Також можна поставити додаткові фільтри, за умови, що технічні характеристики свердловини це дозволяють. Але жоден фільтр не врятує від забруднення води залізом. Тут на допомогу приходять системи очищення води від заліза. Це обладнання працює за принципом швидкого окислення і осідання всіх важких частинок, внаслідок чого, на виході виходить чиста і прозора вода.

Відразу варто відзначити, що коштують такі системи недешево – починаючи від 3000$. Тому, якщо вода використовується чисто технічно, напевно, немає сенсу витрачатися на знезалізнювачі. Але якщо будинок заселений цілорічно, наявність такого фільтра – крайня необхідність. При його виборі необхідно звернути увагу на обсяг ефективної фільтрації води в годину. Для сім’ї, яка складається з чотирьох осіб, буде цілком достатньо фільтрування від 2,5 до 4м³/год. Самим головним критерієм відбору окислювача є відсутність в ньому небезпечної для здоров’я людини хімічної речовини – перманганату калію.

Установка свердловини на воду

Установка свердловини – справа досить трудомістка і неможлива без спеціального обладнання. Сам процес ділиться на наступні етапи:

1. Розрахунок і закупівля необхідних матеріалів. Проводиться залежно від глибини, типу і призначення свердловини.

2. Підготовка місця буріння. Відбувається підготовка площі для заїзду бурильної установки або ж, установка малої бурильної установки (МБУ).

3. Буріння та встановлення кесона. За допомогою бура прокладаються труби, і встановлюється захисна оболонка – кесон. Він створює «захисний шар» для труб, дозволяючи дістатися до будь-якої частини свердловини в разі несправності. Також за допомогою кесона забезпечують тепло і гідроізоляцію свердловини, для запобігання промерзання труб.

4. Установка насоса і фільтрів. В залежності від типу свердловини на воду виробляється монтаж водяного насоса. Найпоширенішою моделлю «помпи» є заглибний насос. Він встановлюється безпосередньо поблизу місця забору води, що підвищує його продуктивність. Тип насоса слід вибирати, керуючись його дебетом.

5. Установка гідробаків. Гідробак – пристрій, що дозволяє подавати воду у водогін під тиском, на прикладі міської центральної каналізації. Вода, накачана насосом подається в бак, де під тиском газу перенаправляється в труби.

6. Підключення системи подачі води до водопроводу. Заключний етап, під час якого всі труби остаточно з’єднуються між собою, і влаштовується прогін системи.

Бурове обладнання

Як вже говорилося, пробурити високоякісну свердловину без спеціального обладнання неможливо. Звичайно, лопату ніхто не відміняв, але вона стане в нагоді хіба що для тижневого копання колодязя. Крім швидкості і якості, бурова установка гарантує стабільність і відносну простоту процесу буріння.

Сама установка – задоволення не з дешевих, а враховуючи те, що вона буде використовуватися одноразово, купівля її не є доцільною. Оптимальним варіантом буде виклик фахівців, які прихоплять з собою відповідну «бурилку».

Бурильна установка для скважини на воду.

Вибір типу бурильної установки залежить від виду свердловини. Для свердловин, глибиною 10-20 метрів, підійде малогабаритна установка. Вона займає небагато місця і цілком може працювати від мережі 220В. Але для успішного завершення процесу буріння, необхідно точно знати, що ж все-таки лежить під землею. Адже при «промаху» ділянка ризикує перетворитися на решето. А ось артезіанські свердловини потребують для свого створення великогабаритну пересувну установку. Вони можуть закопуватися на глибину до 120 метрів, і призначені для пошуку водоносних вапняків на великій глибині. Важливо знати, що для їх роботи потрібен під’їзд до місця буріння досить габаритного спец-автомобіля.

Реле тиску води

В системі водопроводу у приватному будинку, тиск у трубах нагнітається за допомогою гідробаку, встановленого в будинку. Принцип його роботи простий: бак під тиском подає воду в труби, поступово спорожнюючись. Відповідно, чим менше води залишилося в баку, тим менший напір. Для виправлення цієї незручності було придумано реле регулювання напору. Як тільки рівень тиску падає нижче встановленого рівня, реле спрацьовує і активує насос, що знаходиться в свердловині. Таким чином, насос працює не цілодобово, що дозволяє економити електрику і термін його роботи. Мінімальний допустимий рівень тиску в баку встановлюється при пробних “прогонах” всієї системи.

Гнучка підводка

В наш час, мало хто користується жорстким підведенням води до елементів каналізації і побутових приладів. Все тому, що крім непрактичності, така підводка має короткий термін служби: постійні перепади тиску сильно позначаються на стійкість всієї конструкції, у результаті чого вона просто лопається.

На виручку приходять гнучкі підводки для труб. Вони являють собою гнучкі шланги, водопропускна середина яких складається з каучуку (гуми), а зовнішня – з щільно переплетеної сітки із нержавіючої сталі. Така підводка дозволяє максимально зменшити шкоду, що отримується трубами при включенні або виключенні напору води: внутрішній тиск в трубах досить сильний і їх може повертати в різні боки. Термін служби таких шлангів – 5-7 років. Але при їх покупці варто переконатися, що зовнішня оболонка дійсно складається з «нержавійки», так як, в іншому випадку, шланг може легко порватися.

Вартість свердловини на воду

Точно підрахувати вартість створення свердловини можна тільки після консультації з фірмою-виконавцем. Залежить ціна від типу свердловини, глибини і кількості матеріалів для її створення. Можна тільки сказати, що мінімальна ціна чистого буріння становить 1200-1300$. До цієї ціни варто приплюсувати вартість насоса, фільтрів і різних очищувачів. Ну і, звичайно ж, витратних матеріалів.


Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *