Робимо фундамент з блоків своїми руками

Як зробити фундамент з блоків своїми руками?

Облаштування фундаменту з блоків своїми руками реалізується довго і клопітно. Але цей спосіб, є мабуть єдиним можливим варіантом в умовах явного дефіциту робочих рук.

Простіше кажучи: якщо у особистому розпорядженні тільки один помічник, то розумнішої альтернативи, ніж блокове будівництво — просто немає.

Фундамент з блоків – особливості конструкції

Блоки бувають різними:

 • великими, що вмонтовуються на підошву тільки за допомогою лебідок і кранів;
 • маленькими, розміри і маса яких в порівнянні з габаритами звичайного піноблоку.

Причому конструкція блокового фундаменту залежить від розміру елементів, використовуваних в процесі облаштування основи.

Наприклад, фундаментні блоки великих розмірів (залізобетонні плити) встановлюють прямо на шар худого бетону, що покриває гідроізоляційний прошарок, який, у свою чергу, залитий поверх піщаної (дренажної) подушки.

Конструкція такого фундаменту складається з шару дренажу, шару гідроізоляції, протектора (п’яти сантиметрової бетонної заливки) і стрічкової, одношарової кладки. Поверх залізобетонних плит заливають вирівнювальну стяжку, а бічні грані блоків покривають шаром рідкої гуми.

Зрозуміло, таку конструкцію так просто не побудуєш. Адже для монтажу важких блоків потрібен, що найменше кран, що обслуговується цілою бригадою робітників. Тому, будівництво блокового фундаменту своїми руками припускає використання ординарних блоків, невеликих розмірів.

Конструкція фундаменту з невеликих блоків найкраще простежується в поперечному перерізі.

Фундамент з блоків - схема креслення

І з цієї точки зору блоковий фундамент складається з наступних елементів:

 • дренажної подушки (30 сантиметрової підсипки з щебеню);
 • гідроізоляційного прошарку (прокладки з рідкої гуми або руберойду, що розстелений поверх піщаної подушки, яка засипається на щебінь);
 • блокової кладки, армованої тонкими, сталевими прутами;
 • цементної стяжки, залитої поверх блоків.

Такий фундамент можна спорудити вдвох-втрьох, без залучення важкої техніки та складного обладнання. Причому кладка фундаменту із бетонних блоків облаштовується практично за тією ж технологією, що і класична цегляна перев’язка.

Технологія укладання фундаментних блоків

Блокову кладку практикують тільки в стрічкових конструкціях. Тому процес спорудження такого фундаменту починається із заливки стяжки “худим” бетоном, що вирівнює площину підошви майбутнього фундаменту.

І вже по стяжці, від кутів до середини фундаментної стіни, укладають перший ряд блоків. Причому в процесі кладки потрібно дуже строго відстежувати стан кожного елемента, перевіряючи буквально кожен блок за допомогою рівня, на відсутність відхилень в горизонтальній і вертикальній площині.

Наступний ряд блоків укладається поверх першого на розчин, який складається з трьох частин піску і однієї частини цементу. Причому вертикальна перев’язка верхнього ряду повинна знаходитися над тілом цілого блоку. Простіше кажучи: верхній блок повинен влягтися на два нижніх.

Крім того, в особливо складних випадках між першим і другим шаром кладки впроваджують горизонтальний прут, діаметром 4-6 міліметрів. Прут втискають у монтажно-цементний прошарок, на який встановлюють верхній блок. Причому товщина швів між блоками не повинна перевищувати 10 міліметрів. Це правило поширюється на горизонтальні й вертикальні шви.

Третій і наступний ряд блоків укладають з урахуванням правил перев’язки вертикально шва. Причому, в самому початку, варто викласти три-чотири шари в кутах фундаменту. Такий прийом дозволить контролювати положення блоку в одному шарі по натягнутому між кутами шнуру, а будівельний рівень стане в нагоді тільки в процесі кутової кладки.

Схема укладання фундаменту з блоків

Завершивши будівництво, перед монтажем крайнього ряду блоків, в тіло кладки впроваджують металеві прути, схожі на арматурні елементи, вмонтовані між першим і другим шаром блоків.

У фіналі, по верхньому ряду блоків заливають вирівнювальну горизонталь цементного розчину.

Етапи будівництва фундаменту з блоків

З урахуванням вищеописаних нюансів конструкції основи і технології блокової кладки, процес спорудження блокового фундаменту своїми руками буде виглядати наступним чином:

 • на першому етапі копається котлован – заглиблений до рівня промерзання ґрунту, яма шириною в один метр;
 • далі, на дні ями риється виїмка під тридцяти-сантиметрову дренажну підсипку, поверх якої насипають п’ятнадцяти-сантиметровий шар піску;
 • по піску заливають першу стяжку з бетону, що використовується, як підкладка для гідроізоляції на основі спіненої гуми (якщо в процесі будівництва буде використовуватися руберойд, то стяжка не потрібна, цей матеріал розгортається прямо на піщаній подушці);
 • на руберойд або гуму заливають нижній армуючий пояс (десяти-сантиметровий шар бетону, що вирівнює площину підошви фундаменту);
 • кладку починають від кутів, влаштовуючи перший ряд з усіма перев’язками між основною стінкою фундаменту і внутрішніми опорними елементами, що підтримують міжкімнатні перегородки;
 • кладку першого ряду армують, аналогічну операцію проводять і на передостанньому рівні кладки;
 • далі облаштовують вертикальну гідроізоляцію і завершують будівництво монтажем теплоізоляційних плит з подальшою засипкою пазух фундаменту.

У підсумку треба зазначити, що така технологія обійдеться наполовину дешевше навіть на відміну від недорогої технології монолітного лиття.


Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *