Що важливо знати при виборі теплоізоляційного матеріалу?

Вибираємо теплоізоляцію для будинку.

Що найголовніше в теплоізоляції: теплопровідність, механічні характеристики, довговічність або щільність? Краще експерта в цій області не відповість ніхто!

Вибір теплоізоляційного матеріалу при будівництві будинку, котеджу, так і будь-якого житлового будинку в останні роки перестав бути проблемою. Прихід на ринок нових технологій і сучасних теплоізоляційних матеріалів істотно спростив цю задачу. Однак навіть якщо будівництвом або ремонтом будинку займається будівельна бригада, проконтролювати всі фази робіт аж ніяк не буде зайвим.

Без теплого будинку і життя не в радість

Важливим етапом робіт є утеплення всього будинку. А щоб будинок був комфортним для проживання цілий рік, необхідно правильно вибрати утеплювач для покрівлі, підлоги, стін або фасадів за своїм призначенням і характеристиками (такими, як теплопровідність, міцність, негорючість, механічні характеристики, екологічність) і грамотно його встановити.

До речі, ще про одну характеристику — щільність. Буває, що цей показник приймається до уваги при виборі матеріалу для теплоізоляції, що неправильно.

Щільність теплоізоляції — технологічний, а не експлуатаційний параметр. Внаслідок істотних розбіжностей у технології виробництва теплоізоляції, необхідні механічні характеристики виробів однакового призначення при використанні мінеральної вати на основі кам’яної сировини забезпечуються при значно більш високої щільності, ніж для виробів на основі скловолокна.

Це не добре і не погано, така природа речей. Якщо вже міркувати строго, то велика щільність скоріше недолік, ніж гідність: збільшуються витрати на транспортування матеріалів, зростає навантаження на несучі конструкції будівлі, потрібно більше кріплення, а це збільшує теплову неоднорідність конструкції, зайві витрати тощо.

— Щільність ніяк не впливає на вимоги, які пред’являються до матеріалу для теплоізоляції, — розповідає провідний спеціаліст відділу сертифікації ISOVER Володимир Оськін. — І жодним чином не характеризує якість матеріалу. Щільність у різних теплоізоляційних матеріалів різна і у відповідності з європейськими нормативними документами не є визначальною технічною величиною щодо теплоізоляції.

Тому, вибираючи теплоізоляційний матеріал (ТІМ) за порадою сусіда, виконроба або за звичкою, пам’ятайте, що головним критерієм вибору утеплювача все-таки не є щільність, а його експлуатаційні властивості: теплопровідність, механічна міцність, пружність, формостабільність, довговічність, пожежна і екологічна безпека.

Вся суть — у теплопровідності

При різній щільності матеріали можуть мати однакову теплопровідність. А чим нижче теплопровідність — тим матеріал краще зберігає тепло.

Варто відзначити, що якщо утеплювати будинок із зовнішньої, лицьової сторони, то ефективність цих робіт значно вище, ніж при утепленні всередині приміщення. Тим більше що внутрішня теплоізоляція зменшує корисну площу приміщення. Не варто забувати і про утеплення віконних прорізів та вхідних дверей. Тільки комплексна теплоізоляція принесе відчутний результат.

Розглянемо основний теплоізоляційний матеріал, який у вітчизняному будівництві отримує все більшу популярність. Мова йде про мінеральну вату.

— У радянські часи для утеплення використовували «скловату» і «шлаковату». Але ті матеріали, зокрема «скловата», нічого спільного з сучасними ТІМ не мають, — стверджує Володимир Оськін, додаючи: — У попередні роки скловата складалася з коротких і товстих волокон, пов’язаних карбамід-формальдегідною сполукою. По закінченні декількох років така сполука деградувала, і вата обсипалася. Так і з’явився на світ стереотип щодо низької якості і шкідливості всіх без винятку утеплювачів.

Розвіюємо міфи

З приходом на вітчизняний ринок іноземних компаній з сучасними технологіями і матеріалами ситуація стала змінюватися. Хоча практично всі виробники, в тому числі і ISOVER, зіткнулися з забобонами, що існують у споживача міфами про погану якість і неекологічність утеплювачів із мінеральної вати.

Яка ж ситуація насправді? Нова технологія TEL дозволяє випускати на українському ринку мінеральну вату на основі скловолокна ISOVER з довгими волокнами товщиною 6 мікрон, що в 20 разів тонше людського волосся.

В якості сполучного матеріалу застосовуються сучасні довговічні та екологічно безпечні полімерні смоли. Це забезпечує пружність матеріалу, що гарантує формостабільність і стійкість теплоізоляції конструкції без додаткових кріплень протягом десятиліть.

Скільки утеплювач протримається?

Ще один показник, який цікавить споживачів, це термін служби теплоізоляції. Сьогодні немає загальновизнаної методики для оцінки цього параметра. Роботи в цьому напрямку ведуться тільки в НДІ. Тим не менш подібні дослідження виробники ТІМ проводять експериментально-лабораторно. Суть їх зводиться до наступного.

Матеріал зволожують до максимально допустимих значень конструкції (8%) і піддають циклічному заморожуванню і відтаванню, з розрахунку, що за рік конструкція двічі піддається подібним екзекуціям.

Випробування показали, що мінеральна вата витримає весь термін життя будинку: від 50 до 100 років — при грамотній установці.

Є ще один аспект довговічності утеплювачів. Втім, він більш актуальний для скатних покрівель або навісних фасадних систем з повітряним зазором. Це емісія волокна під впливом потоку повітря. Існує думка, що при такій умові з матеріалу почнуть вилітати частинки волокна, — простіше кажучи, він буде перетворюватися у пил. Варто спростувати і цю оману. На сьогоднішній день є методика та затверджений стандарт.

Всі виробники мінеральної вати проходили випробування згідно з вимогами і отримали висновок: при обдуванні на вітрі зі швидкістю 13 м/сек навісної фасадної системи з повітряним зазором емісії волокна — немає. І це при тому, що в ході випробувань матеріал попередньо старився, і тільки після цього піддавався вітровим навантаженням.

Сьогодні ми торкнулися лише основних, на наш погляд, критеріїв оцінки та вибору мінеральної вати. Будемо сподіватися, що ця інформація допоможе при виборі теплоізоляції. Але і консультація з досвідченим фахівцем ніколи не зашкодить.

Автор: Володимир Речменський


4 коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *