Фекальні насоси, їх види і класифікація

Фекальні насоси з подрібнювачем

Наявність дачної ділянки або приватного будинку хоч і має безліч позитивних переваг, але додає чимало клопоту. І якщо вирощування розсади та догляд за садом або квітником доставляє чимало позитивних емоцій, то питання, пов’язане з відведенням води з ділянки виглядає далеко не привабливим. Якщо немає можливості влаштувати відведення стічних вод в септик або центральну каналізацію самопливом, то кращим рішенням буде установка фекального насоса. Так як тема є досить вузькоспеціалізованою, адже не кожен день доводиться робити подібне придбання, то знання про цей вид обладнання є дуже обмеженими в широкому колі людей, тому в цій статті ми розберемо, як вибрати фекальний насос.

Види фекальних насосів та їх особливості

Фекальний насос відрізняється від дренажного тим, що дає можливість виробляти не тільки відкачування рідини, але і отверділих відкладень. Саме завдяки цій властивості застосування фекального насоса є ефективним при відкачуванні стічних вод, накопичень у вигрібних ямах і септиках.

Подібне обладнання стане справжньою знахідкою для власників тих ділянок, які регулярно затоплюються. За його допомогою можна легко відкачати воду з підвалу або будинку.

Нерідко трапляється так, що навіть при наявності центральної міської каналізації не завжди вдається підключитися до неї самопливною трубою. Це пов’язано з тим, що при монтажі самопливної труби необхідно дотримуватися нормативних ухилів, що є практично неможливим при значному видаленні від будинку центральної труби каналізації.

У подібній ситуації оптимальним рішенням буде установка накопичувального резервуара, з якого за допомогою фекального насоса буде проводитися відкачування стічних вод. Фекальні насоси класифікують за способом установки та конструкції:

  • поверхневі;
  • занурювальні;
  • напівзанурювальні.

Занурювальні фекальні насоси

Подібні ефективні пристрої для відведення зливних вод, організації поливу, осушення затоплених ділянок і підвалів. Незважаючи на це головне завдання занурювального насоса – це відведення стічних вод із септиків, вигрібних ям і накопичувальних резервуарів. Так як насос знаходиться в постійному контакті з агресивним середовищем, то його корпус і найбільш важливі частини виготовляють з чавуну або нержавіючої сталі.

Насос фікалний занурювальний.

Перед установкою слід ретельно вивчити інструкцію, оскільки умови роботи і нормативні параметри різних моделей можуть істотно відрізнятися.

З назви видно, що занурювальний насос повинен бути встановлений нижче рівня води, а оптимально – на самому дні резервуару. Здатність автономної роботи забезпечується наявністю автоматики і поплавкового вимикача. На стіні резервуара встановлюються спеціальні утримувачі для опускання обладнання, а на дні монтується спеціальний патрубок. Безпосередньо для спуску, здійснюваного з поверхні, застосовують трос або ланцюг, прикріплений до фекального насосу. На патрубок насос насаджується під тяжкістю власної ваги.

Подібне кріплення дозволяє не тільки спустити насос, але і підняти його в разі необхідності, для проведення профілактичних або ремонтних робіт. Подібному обладнанні найчастіше віддають перевагу завдяки зручності і простоті в експлуатації.

Потужність насоса повинна відповідати об’єму рідини і висоті її підйому. Максимальна потужність заглиблювального насоса може доходити до 40 кВт, вона дає можливість перекачувати близько 400 кубічних метрів рідини за годину, виштовхуючи її при цьому на висоту до 15-20 метрів.

Занурювальний фекальний насос ідеально підходить для відкачування дуже забруднених рідин, у складі яких рясно зустрічаються довговолокнисті і тверді домішки. Щоправда, є певні обмеження по використанню – заглиблювальний насос не в змозі перекачувати рідину з твердими відкладеннями, розмір яких перевищує 3,5 сантиметрів, в цьому випадку краще всього застосовувати фекальні насоси, оснащені ріжучим механізмом.

Напівзанурювальні фекальні насоси

Подібне устаткування встановлюється з використанням спеціального поплавця на поверхні резервуара. Особливість конструкції полягає в тому, що насосна частина занурюється у воду, у той час як сам двигун залишається на поверхні.

Напівзанурювальний фекальний насос.

Діаметр проточних каналів напівзаглиблювальних насосів дозволяє перекачувати стічні води з твердими відкладеннями, діаметр яких не перевищує 1,5 сантиметри. Хоча пропускна здатність обладнання є достатньою для побутового використання, але суттєвим недоліком можна вважати — неможливість додаткової комплектації подрібнювачем.

Принцип положення полузаглиблювального насоса – половина над рівнем води, а інша під ним. Зазвичай напівзаглиблювальні насоси застосовують для відведення фекальних мас, маслянистих і рідких відходів.

Поверхневі фекальні насоси

Це найдешевші фекальні насоси, що обумовлено значно більш низькими технічними характеристиками в порівнянні з полузанурювальними і занурювальними аналогами. Вони здатні перекачувати стічні води з твердими відкладеннями, розмір яких не перевищує 0,5 сантиметрів, але навіть при невисокій потужності подібний вид обладнання користується великим попитом, що зумовлено його мобільністю.

Поверхневий фекальний насос.

Установка поверхневого насоса проводиться по краю резервуара або ями, в рідину занурюється тільки шланг, що дає можливість швидкого і простого переміщення агрегату з місця на місце.

Основна незручність полягає в тому, що корпус насоса практично не здатний протистояти впливу агресивного середовища і атмосферних опадів.

Ще одним недоліком є неможливість відкачування стічних вод в умовах низьких температур, так як замерзла у шлангу рідина може призвести до повного виходу з ладу обладнання. З вище викладеного стає очевидним, що робота поверхневого насоса оптимальна при установці в приміщенні. В іншому випадку доведеться додатково влаштовувати захисну споруду, а це пов’язано з додатковими фінансовими витратами.

Дренажні насоси

Постаючи перед вибором фекального насосу, не можна залишити без уваги і обладнання, за допомогою якого виконується відкачування слабо-забрудненої рідини. Подібні насоси ідеально підходять для усунення наслідків підтоплення.

Нерідко подібні насоси застосовують у басейнах і при влаштуванні систем зрошення. За допомогою дренажних насосів можна проводити відкачування забруднених вод з твердими забруднювачами дрібної фракції.

Основна відмітна особливість дренажних насосів обумовлена наявністю додаткового захисту, у вигляді сталевої сітки, яка перешкоджає попаданню твердих залишків великої фракції – це дає можливість захистити двигун від перевантажень.

Дренажний насос із подрібнювачем.

Як видно, кількість видів фекальних насосів є досить різноманітною, і це не кажучи вже про особливості кожної конкретної моделі.

Щоб не робити помилок при виборі обладнання потрібно навчитися правильно читати маркування виробника.

Якщо в маркуванні немає букв, а присутні тільки цифри, то це означає, що насос здатний виробляти перекачування не надто забруднених вод (діаметр твердих тіл не повинен перевищувати 0,5 сантиметрів).

Присутність літери «Ф» на корпусі говорить про те, що насос здатний відкачувати забруднені рідини навіть при наявності довговолокнистих відходів і твердих частинок, діаметром до 3,5 сантиметрів.

Буква «Н» вказує на те, що корпус насоса та його основні деталі виконані з нержавіючої сталі, а це дає можливість експлуатувати насос в умовах впливу агресивного середовища.

Побутові системи примусової каналізації

Нерідко, при проведенні капітальних робіт з переплануванням, доводиться вирішувати питання, пов’язані з облаштуванням санвузла в новій прибудові або цокольному поверсі на значній відстані від центрального стояка. В аналогічному випадку не завжди вдається забезпечити установку самопливної труби. Для вирішення проблеми потрібна установка фекального насоса, оснащеного подрібнювачем. Знайти його можна без особливих труднощів, але для правильної установки не зайвим буде ознайомитися з його пристроєм і принципом роботи.

Насос фекальний з подрібнювачем.

Побутова установка забезпечує відкачування відходів після перемелювання залишків великої фракції. Після зливу води і заповнення накопичувальної ємності спрацьовує автоматика, яка запускає роботу ножів і насоса. Подрібнення виконується в лічені секунди, після чого рідина перекачується в напрямку центрального стояка.

Основними критеріями побутових примусових каналізаційних систем є наявність ріжучого обладнання і допустимий температурний діапазон експлуатації. Очевидно, що для відведення стічних вод з туалету насос повинен бути обладнаний подрібнювачем, тоді як температурний показник не відіграє ніякої ролі.

У той же час, при відведенні стоків з ванної кімнати, душової кабіни, пральної машини або з кухні (обладнаної посудомийною машиною), подрібнювач не потрібний, однак необхідна установка високотемпературного фекального насоса.

Відразу виникає питання, що робити, якщо в санвузлі присутні душова кабінка, пральна машинка і унітаз? Все просто, існують фекальні насоси, які обладнані подрібнювачем і мають достатню стійкість до впливу високих температур. Єдиним їх недоліком є дуже висока ціна, нерідко буває більш вигідно окремо встановити насос з подрібнювачем для унітазу та високотемпературний насос без подрібнювача для відведення гарячих стоків.

З викладеного вище матеріалу стає очевидним, що при правильному виборі фекального насоса можна без проблем позбавити себе від клопоту з роботою каналізаційної системи.


Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *