Як правильно точити ланцюг на бензопилі?

Як правильно точити цеп на бензопилі?

В заміському будинку майже головний помічник — бензопила. Тому і виникає питання, як правильно точити цеп або ланцюг на бензопилі самостійно?

Коли потрібно точити, ознаки затуплення ланцюга?

Гострий ланцюг бензопили є обов’язковою умовою для безпечного і продуктивного застосування. Заточити його дозволяє спеціальний верстат. Але він є далеко не у кожного домашнього майстра. Тому більшість дачників використовують для заточування напилок. Подібні роботи досить складні, що обумовлено особливою геометрією зубів пилки, які мають дві ріжучі кромки – верхню і бічну. Причому перша з них має чітко вивірений скіс.

При активному застосуванні інструменту ланцюг дуже швидко втрачає свою гостроту. Це істотно ускладнює процес використання пили і призводить до малоприємним результатів:

  • шина і ведуча зірочка ріжучого пристосування цілком можуть зруйнуватися, що потребує їх
  • заміни або дорогого ремонту;
  • бензопила споживає багато палива;
  • на інструмент високе циклічне навантаження;
  • різання деревини стає неякісним і вимагає докладання додаткових зусиль;
  • час корисної служби пристрою скорочується за рахунок зносу його механізмів і вузлів.

Миритися з цим, звичайно ж, не можна. Чим раніше ми приведемо в порядок затуплений ланцюг, тим швидше і якісніше зможемо виконати всі заплановані роботи за допомогою пилки. Заточка описуваного інструменту повинна без зволікання виконуватися в наступних випадках:

1. Якщо ми відчуваємо, що пила починає погано різати деревину (потрібно докладати серйозні зусилля). Нормально заточене пристосування втягується в деревину без сильних натискань.

2. Коли стружка, що вилітає із-під пилки, змінила свій колір. Зокрема – стала темнішою.

3. Якщо замість товстої і великої стружки почала падати виключно тонка і ніжна.

Крім того, затуплений ланцюг нескладно побачити і неозброєним оком. А умільці, які використовують пилку досить часто, і без додаткового огляду чудово відчувають, коли вона потребує чергового заточування. Як тільки ми помічаємо, що продуктивність робіт падає, а використання інструменту стає скрутним — це є явною ознакою його затуплення.

Характеристики зубів, що потрібно знати?

Ріжуча ланка розглянутого нами бензо-моторного пристосування конструктивно включає в себе: основу, лопатку, спеціальний обмежувач.

Як правильно точити ланцюг на бензопилі?

На лопатці зуба присутнє перше лезо (торцеве). Воно розташовується вертикально. Над ним (по горизонталі) знаходиться ще одне лезо. Щоб пила функціювала по-справжньому ефективно, нам потрібно надати обом ріжучим елементам кути певної величини. Коротко опишемо їх:

1. Кут (задній) верхнього леза. Його формує спинка зуба. Він дозволяє бензопилі врізатися в оброблюваний матеріал.

2. Кут торцевого леза. Утворюється звуженою лопаткою. Він дає можливість робити обрізання стружки з боків.

3. Передній кут. Він формується поверхнею ковзання леза і його кромкою.

Кут заточування дозволяється вибирати індивідуально, орієнтуючись на те, які саме роботи планується виконувати за допомогою пилки. Тут слід врахувати два нюанси. Перший – зменшення кута заточування при обробці твердої деревини знижує вібрацію інструменту. При цьому забезпечується плавний хід. Другий – при розкрої м’яких дерев збільшення кута заточування підвищує продуктивність пилки.

Увага! Мінімальний рекомендований кут заточування дорівнює 25°, максимальний – 35°.

Обмежувач глибини є на кожній окремій ланці. Він розташовується перед лопаткою зуба. Величина обмежувача – це дистанція між його ріжучою кромкою і спинкою зубця. Вона визначає продуктивність процесу різання, так як встановлює глибину занурення пили в деревину. У більшості випадків дистанція обмежувача береться в межах 0,5–0,8 мм.

Комплект напилків для заточення пилки

Заточити ланцюг сучасної бензопили в домашніх умовах простіше всього за допомогою спеціального набору інструментів. Рекомендується придбати стандартний комплект пристосувань для виконання подібних робіт, який включає в себе:

1. Круглий напилок. За його допомогою ми станемо заточувати ріжучі зуби ланцюга.

2. Плоский напилок. Він служить для зточування обмежувача глибини.

3. Спеціальний шаблон. Він потрібний для перевірки параметрів точіння і правки.

4. Особливий гачок, що дозволяє очищати бензопилу від тирси.

Круглий напилок оснащується державкою, на яку нанесені круглі маркувальні лінії. Вони дають можливість максимально правильно позиціювати інструмент для заточування по відношенню до оброблюваного ланцюга. Державка монтується за вказаними лініями на зуб пилки. При цьому, сам напилок знаходиться під ріжучою кромкою.

Важливий момент! Напилки підбираємо, враховуючи тип ланцюга нашої пилки. Варіантів багато. Плоскі напилки можуть мати ширину від 4 до 12 мм, А діаметр круглих пристроїв варіюється від 3 до 6 мм.

Коли потрібно точити, ознаки затуплення ланцюга?

При заточуванні 1/5 частина напилка зобов’язана виступати над ріжучою кромкою. Це обов’язкова умова. У процесі виконання робіт напилок переміщуємо строго в одну сторону, а не вперед-назад. Крім того, злегка підточуємо обмежувач через кожні кілька заточок. Загалом, схема відновлення гостроти зубів бензопили виглядає досить просто:

1. Затискаємо між колін пилу. Ставимо гальмо ланцюга.

2. Виставляємо шаблон, що йде в комплекті. Його напрямні стрілки повинні дивитися на передню частину шини.

3. Крейдою відзначаємо перший заточувальний зуб.

4. Переміщаємо (від себе) круглий напилок, виробляючи заточку.

5. Беремо плоский заточувальний інструмент. Знімаємо за його допомогою контрольний зуб. У цьому випадку пересувати напилок можна в будь-яку сторону.

6. Аналогічно обробляємо інші зубки.

Як бачимо, процес нескладний. Хоча спочатку у багатьох домашніх умільців він викликає труднощі. Нічого страшного. Майстерність приходить з досвідом. Робимо плавні, неспішні і розмірені рухи. Час від часу повертаємо напилок, що використовується для заточування ланцюгів бензопил, з метою запобігання його зносу з одного боку.

Важливо! При заточуванні відраховуємо число рухів напилка по окремих зубах. Воно повинно бути однаковим для всіх елементів. Завдяки цьому ми отримуємо ланцюг з рівною довжиною зубів. Якщо їх розміри будуть різними, бензопила буде йти нерівномірно, що гарантовано призведе до появи в ній відколів і тріщин.

Заточення ланцюга на верстаті

Деякі ланцюги заточити напилком не виходить. Подібні ситуації трапляються, коли за пилкою не стежили довгий час, не відновлювали гостроту її зубів або експлуатували вкрай неакуратно. У таких випадках вихід один – використання спеціальних верстатів. Вони бувають ручними і електричними. Верстати мають робочу частину, яка візуально схожа з лучковою пилкою, в якій функцію заточки поверхні виконує довгий круглий напилок.

Як правильно точити цеп на бензопилі.

Велике поширення одержали електроагрегати. Їх можна налаштувати на будь-які кути заточування. Багато з них проводять затискач лещат та інші операції в автоматичному режимі. Головна перевага таких пристосувань – висока точність виконання робіт.

Алгоритм заточування ланцюгів на них виглядає наступним чином:

1. Налаштовуємо затискач ланцюга. Операція виконується за допомогою гвинта або іншого пристосування на агрегаті.

2. Ставимо ланцюг в паз верстата. Ланки пилки повинні бути спрямовані на напилок.

3. Виставляємо необхідний кут обробки.

4. Вибираємо полярність, орієнтуючись на варіант заточування різця (право – або ліворуч).

5. Включаємо верстат. Заточувати кожен другий зуб (якщо не хочемо постійно змінювати полярність) або все підряд (тоді після кожного зуба доведеться виставляти нову полярність).

Після заточування своїми руками, фахівці радять продути ланцюг струменем стисненого повітря, а потім помістити його на 20-30 хвилин в машинне масло.


3 коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *