Чи потрібно грунтувати стіни перед фарбуванням?

Чи потрібно грунтувати стіни чи стелю перед фарбуванням?

На перший погляд, процес фарбування стелі або стін здається гранично простим і зрозумілим. Однак, при його найближчому розгляді виявляється, що він має деякі нюанси, які викликають у початківців майстрів ряд запитань, у тому числі і пов’язаних з нанесенням ґрунтовки.

Тому далі ми розберемося, в яких випадках, чим і як правильно заґрунтувати стелю і стіни перед фарбуванням.

Типи поверхонь

Отже, перш ніж дати відповідь на основне питання статті, потрібно розібратися, які типи поверхонь взагалі підлягають фарбуванню.

Як правило, при виконанні ремонту фарбують наступні типи покриттів:

 • штукатурку – якщо чорнова обробка стіни виконана якісно, тобто не має яскраво виражених відхилень від горизонталі або перепадів висоти, то фарбування є найбільш простим типом обробки;
 • шпалери під фарбування – це відмінний спосіб замаскувати незначні дефекти чорнової обробки, наприклад, вони можуть приховати тріщини і невеликі нерівності;
 • гіпсокартон — є основним матеріалом при виконанні підвісних стель, тому в цьому випадку фарба не тільки додасть конструкції певний колір, але і захистить гіпсокартон від перепадів рівня вологості в приміщенні;
 • часто фарба наноситься на раніше забарвлену поверхню, незважаючи на те, що це неправильно, але така обробка теж практикується.

Тепер детальніше розглянемо особливості цих покриттів і розберемося, чи потрібна ґрунтовка перед фарбуванням стін або стелі.

Штукатурка

Штукатурка, як і більшість шпаклівок, є добре зволоженим покриттям. Тому, водно-дисперсійні фарби, які найчастіше застосовуються для обробки, лягають на неї рівним шаром.

Виходячи з цього, можна подумати, що ґрунтовка для стелі під фарбування водоемульсійною фарбою в даному випадку не потрібна.

Проте, фахівці все ж рекомендують нею скористатися з наступних причин:

 • прониклі полімерні елементи складу зміцнять обробку стелі, завдяки чому покриття не буде кришитися і обсипатися;
 • штукатурка є дуже пористим матеріалом, здатним ввібрати велику кількість рідини, в тому числі і фарби, а тому ґрунтовка дозволить значно скоротити витрату фарбувального складу.

Найчастіше майстрами практикується застосування в якості ґрунту, розведеної водою водно-дисперсійної фарби.

З одного боку таке рішення цілком прийнятно, однак, воно невигідне з економічної точки зору. Справа в тому, що ціна ґрунтовки, яка володіє тими ж якостями, що і фарба, значно нижче.

Шпалери

Структурні шпалери, призначені для фарбування, є вже готовим рішенням, тому ґрунтовка в даному випадку не застосовується. Не те щоб вона зовсім заборонена, просто в ній немає потреби.

Але зате, перед обклеюванням шпалерами поверхню стін ґрунтують в обов’язковому порядку, так як матеріал важкий і вимагає максимально міцної основи. Крім того, завдяки такій обробці, поліпшується зчеплення між шпалерами і чорновою обробкою.

Досить рідко, але все ж практикується нанесення фарби поверх паперових шпалер. У такому разі ґрунтовка необхідна. Просочуючи папір і основу під ним, вона формує монолітну міцну поверхню, яка не буде відшаровуватися при коливанні рівня вологості в приміщенні або перепадах температур.

Гіпсокартон

Ґрунтовка гіпсокартону переслідує ті ж цілі, що і у випадку зі штукатуркою, а саме:

 • зміцнення поверхні;
 • скорочення витрати фарби.

Потрібно сказати, що гіпсокартон ґрунтується у два етапи:

 • після монтажу аркушів;
 • після обробки фінішною шпаклівкою.

Відповідно, якщо стеля шпаклюється повністю, то розчином теж покривається вся її площа.

Фарба

Забарвлення стелі поверх старої фарби можна розділити на два різних випадки:

У першому випадку, ґрунтовку слід використовувати лише, якщо старе покриття відрізняється кольором від нового. Склад буде виконувати функцію бар’єру між фарбами, не даючи проступити кольорам.

У іншому випадку необхідно виконати своїми руками наступні дії:

 • спочатку потрібно поверхню зашліфувати, щоб вона стала шорсткою;
 • потім нанести шар ґрунтовки.

В принципі, можна обійтися і без неї, але в такому випадку стеля швидше втратить свій первісний вигляд.

Увага!

При нанесенні водо-дисперсійної фарби на фарбу інших типів, краще всього використовувати ґрунтовку «Бетоноконтакт». За її допомогою можна підготувати під фарбування навіть кахель.

Як наносять ґрунтовку?

Тепер детальніше розглянемо, як ґрунтувати стелю або стіни перед фарбуванням. Відразу слід сказати, що для цих цілей зазвичай використовують універсальну полімерну ґрунтовку. Вона відмінно справляється з поставленим завданням і при цьому може наноситися практично на будь-які поверхні.

Крім ґрунтовки, для виконання цієї операції ще знадобиться широкий валик з ручкою і піддон для нього.

Інструкція по виконанню роботи гранично проста.

В першу чергу розчин слід налити в піддон для валика, що полегшить подальшу роботу.
Потім валик занурюється в піддон, після чого прокочується по спеціальному майданчику в ємності, щоб стекли надлишки розчину.

Після цього валиком обробляється вся площа стелі або стін. Склад наноситься рівномірним шаром, без потьоків і скупчень рідини на окремих ділянках. У важкодоступних місцях, обробку поверхні можна виконати пензликом.

Потім, після висихання поверхні, на що може піти від кількох годин до доби, операцію повторюють ще раз.

Увага!

Перш ніж ґрунтувати стіни перед фарбуванням, їх слід ретельно підготувати – видалити всілякий бруд, пил, масляні плями та інші забруднювачі, які погіршують адгезію.

Якщо основа уражена цвіллю або грибком, то поверхню необхідно зачистити металевою щіткою.

На цьому процес ґрунтування завершено, тепер залишилося дочекатися висихання, після чого можна починати наносити фарбу.

Висновок

Як ми з’ясували, необхідність ґрунтування багато в чому залежить від типу покриття.

Єдине, що можна з упевненістю сказати, що у всіх випадках, незалежно від типу покриття, ґрунтовий склад не зашкодить.


Один коментар

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *